Prowadzący:
Sergiusz Flanczewski
Godziny zajęć:
poniedziałek - od 1000 do 1315
wtorek - od 1000 do 1315
środa - od 1000 do 1130
.
...
Stwierdzenie - "w codziennym funkcjonowaniu człowiek potrzebuje więcej wiedzy, niż sam posiada" - wydaje się oczywiste. Informatyka, jako dziedzina nie tylko wiedzy, ale i działalności człowieka, dostarcza narzędzi, które pozwalają nam zdobywać i zarządzać informacją, będącą niczym innym jak właśnie wiedzą, stającą się czynnikiem wyznaczającym kierunki rozwoju naszej cywilizacji. Aby stać się aktywnym i świadomym członkiem "społeczeństwa informacyjnego" należy zapoznać się z komputerami, ich obsługą i rolą w przemianach naszego życia codziennego. Komputery wkraczają we wszystkie ważniejsze sfery życia człowieka. Jako narzędzie wspomagające ludzki umysł, są nie tylko podstawowymi urządzeniami w procesie rozwiązywania problemów w różnych dziedzinach życia, ale w naturalny sposób stały się łącznikiem między nimi.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "PIAST", oddając do dyspozycji mieszkańców Ośrodek Kultury, zadbał o stworzenie sali komputerowej (11 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu), w której rozpoczęła działalność Sekcja Informatyczna.
Sekcja Informatyczna jest inicjatywą mającą na celu poszerzenie wiedzy, pogłębianie zainteresowań oraz zdobywanie umiejętności praktycznych z zakresu szeroko pojętej informatyki a w szczególności do:
- podnoszenia poziomu kultury technicznej członków naszej społeczności,
- niesienia pomocy w zdobywaniu wiedzy informatycznej i interdyscyplinarnej z zastosowaniem najnowszych osiągnięć techniki (np. przy pomocy Internetu),
- nauki praktycznego posługiwania się sprzętem komputerowym w rozwiązywaniu różnych zadań związanych z życiem codziennym lub zawodowym.
Członkami Sekcji Informatycznej mogą zostać wszystkie osoby, wykazujące się inicjatywą, zapałem do współpracy i zainteresowaniami z dziedzin informatyki oraz przestrzegające normy współżycia społecznego. Z zasobów technicznych, którymi dysponuje Sekcja Informatyczna mogą korzystać również osoby, nie będące jej członkami pod warunkiem przestrzegania obowiązujących ogólnych norm prawnych oraz przepisów wewnętrznych obowiązujących w działalności sekcji.
Oprócz dostępu do Internetu, w ramach prac Sekcji prowadzone są szkolenia w dwóch podstawowych grupach wiekowych:
- Informatyka dla dorosłych
- Informatyka dla przedszkolaków
Zakup komputera to tylko pierwszy krok na ścieżce "społeczeństwa informatycznego". Dopiero umiejętność korzystania z oprogramowania, jakie dostarcza komputer, pozwala nam na swobodne poruszanie się w świecie informatyki.
Zajęcia w przystępny sposób, pozwolą na odkrycie jego tajemnic zupełnym laikom, jak również osobom mającym już podstawową wiedzę w tej dziedzinie. Obejmują one bardzo szeroki zakres zagadnień, przekazują podstawowe informacje o sprzęcie komputerowym. W sytuacji, w której szybko musimy zdobyć informacje i materiały, w dodatku nie tracąc czasu na zwiedzanie kolejnych bibliotek lub czytelni, jedynym rozwiązaniem staje się Internet.
Proponowane zajęcia mają na celu przekazanie wiadomości które bez obaw pozwolą na uruchomienie przeglądarki stron internetowych (tzw. stron WWW), programu do pogawędek sieciowych, nauczą znajdować interesujące nas wiadomości na dowolny temat oraz prowadzić korespondencję za pomocą poczty elektronicznej. Dzięki tym zajęciom będzie można przede wszystkim nauczyć się jak:
- obsługiwać komputer,
- podłączyć swój komputer do Internetu,
- wybrać i zainstalować potrzebne programy komputerowe,
- podłączyć cyfrowy aparat fotograficzny i przeglądać wykonane zdjęcia,
- korzystać z przeglądarek WWW,
- poznać darmowe usługi dostępne w Internecie,
- sprawnie korzystać z wyszukiwarek internetowych,
- wysyłać SMS-y z komputera i korzystać z telefonu w Internecie,
- komunikować się z użytkownikami Internetu używając poczty elektronicznej,
- gdzie znajdować najświeższe wiadomości w Internecie,
- jak znajdować interesujące strony WWW.
Zajęcia — spotkania jednej grupy zajęciowej — odbywają się raz w tygodniu. Czas trwania jednego spotkania — 2 godziny lekcyjne (1,5 godziny zegarowej).
|