stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Muzeum Śląskie Drukuj
czwartek, 03 maja 2018 00:00

19 maja, w trakcie Nocy Muzeów, zaplanowane jest oficjalne pożegnanie po 30 latach z budynkiem przy alei Korfantego 3.

Gmach przy alei Korfantego pełnił funkcję głównej siedziby Muzeum Ślaskiego do roku 2015, kiedy to muzeum przeprowadziło się do Strefy Kultury. Wystawy stałe i większość eksponatów przeprowadzono do nowej siedziby, natomiast przy Korfantego odbywały się wernisaże wystaw czasowych, fotograficznych. Tu również działał fotoplastikon, gdzie prezentowane były zdjęcia z początków 20 wieku.

Kamienica została wybudowana w 1899 roku z przeznaczeniem na hotel, któremu nadano nazwę Grand Hotel i był on najbardziej okazałym hotelem w Katowicach. Dalsze koleje losów były różne, bo już w 1922 roku w budynku swoje biura otworzyły Huta Pokój, przedstawicielstwo Zakładów Cegielskiego oraz Śląskie Zakłady Górniczo - Hutnicze.

W styczniu 1945 roku do kamienicy wprowadziła się komendantura wojsk radzieckich, a aleję przemianowano na Armii Czerwonej. Po opuszczeniu budynku przez Rosjan przejęły go Zakłady Drzewne Przemysłu Górniczego.

Adaptacja budynku na cele muzealne trwała w latach 1984 - 1992. Ciekawe jaką rolę przejmie zabytkowa kamienica w roku 2018 ?

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.