I tura wyborów samorządowych odbędzie się już w najbliższą niedzielę. W jaki sposób oddać głos, aby był on ważny?
W ostatnim czasie w debacie publicznej pojawiło się wiele "interpretacji" nowej definicji znaku "X" oraz porad, w jaki sposób głosować, aby mieć pewność odnośnie do ważności głosu, jak i tego, że nikt później tego głosu nie zmanipuluje. Niestety, część z porad jest nie tylko niewłaściwa, ale nawet może spowodować oddanie przez wyborcę głosu nieważnego. W wyniku styczniowej nowelizacji Kodeksu wyborczego zmieniła się definicja stawianego na karcie znaku "X" i brzmi ona: "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki". W przeciwieństwie do wcześniejszej definicji mogą to być zarówno dwie, trzy, jak i jeszcze więcej linii.
Za znak "X" zostaną uznane zarówno dwie linie przecinające się w obrębie kratki obok nazwiska wybranego kandydata, układające się w literę X, jak i w znak plus (+) czy krzyżyk i inne podobne. Nawet jeżeli przecinających się linii będzie więcej, to głos pozostanie ważny.
Pewne wątpliwości budzi sytuacja, w której wyborca zakreśla całą kratkę, w taki sposób, że nie można oddzielić poszczególnych linii. Tu mogą okazać się pomocne materiały przygotowane przez Krajowe Biuro Wyborcze na potrzeby szkoleń członków obwodowych komisji wyborczych do spraw ustalenia wyników głosowania (czyli tych, którzy będą w praktyce decydować o tym, czy znak graficzny reprezentujący głos jest prawidłowy). Zgodnie z tymi wytycznymi, zakreślenie całej kratki jest prawidłowym znakiem "X".
Prawidłowe i nieprawidłowe sposoby stawiania znaku "X" przedstawia poniższa grafika:
Więcej informacji o tym jak głosować znajdą Państwo pod tym linkiem.
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl
|