Start Strona główna lista artykułów Muzeum Śląskie obchodzi 90-lecie

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Muzeum Śląskie obchodzi 90-lecie Drukuj
czwartek, 24 stycznia 2019 14:38

Muzeum Śląskie obchodzi 90-lecie i zaprasza na przygotowane z tej okazji wydarzenia.

 

23 stycznia 1929 roku, Sejm Śląski postanowił stworzyć Muzeum Śląskie. W ten sposób zostało upamiętnione 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Od dzisiaj Muzeum będzie świętowało swoje 90-lecie w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego. Do końca dnia za bilet na wszystkie wystawy goście zapłacą tylko 1 zł. Jednak obchody potrwają do końca roku. W planach są m.in. projekty skierowane do najmłodszych zwiedzających. Inicjatywa pod nazwą „Muzeum młodych” ma zachęcać do promowania już istniejących muzeów szkolnych lub zakładanie nowych. Projekt potrwa od stycznia do czerwca tego roku, a w lutym inny projekt pod nazwą „Muzeum Śląskie oczami dziecka”. Najpierw był konkurs na plakat o tym samym tytule, a teraz dzieci zostaną zaproszone do współtworzenia programu i wizerunku Muzeum.

Rok 2019 w Muzeum Śląskim to również szereg konferencji skierowanych do inwentaryzatorów, bibliotekarzy i muzealników. Najważniejsza będzie ta pod nazwą „We are museums”. W międzynarodowym gonie eksperci będą dyskutowali o roli muzeów we współczesnym świecie i ich odpowiedzialności za ochronę środowiska. Jednak mieszkańców regionu na z pewnością bardziej zainteresuje nowe cykliczne wydarzenie nawiązujące do przemysłowego charaktery regionu. Mowa o Biennale Industrii, które ma ukazywać fenomen dziedzictwa za pomocą różnorodnych dziedzin sztuki. Inauguracja wydarzenia odbędzie się 26 września.

90-lecie Muzeum Śląskiego to również współpraca z innymi instytucjami kultury. Już 31 stycznia w NOSPR wyjątkowy koncert. Operowemu repertuarowi i muzykom będzie towarzyszyła scenografia inspirowana projektami scenograficznymi ze zbiorów Centrum Scenografii Polskiej. Podobnie będzie na innych ważnych scenach aglomeracji, gdzie spektakle i koncerty mają nawiązywać do historii Muzeum. W Operze Śląskiej będzie można zobaczyć „Cyganerię” Giacomo Pucciniego oraz wystawę scenografii Wiesława Lange, którego kolekcja projektów znajduje się w zbiorach Muzeum Śląskiego. Prace tego artysty będą też inspiracją dla twórców spektaklu „Kordian” w Teatrze Śląskim. Koncert z repertuarem popularnych piosenek z 1929 roku, gdy powstało Muzeum Śląskie, będzie można zobaczyć w Teatrze Rozrywki. To nie wszystkie atrakcje przygotowane na 90-lecie o szczegółowych planach Muzeum będzie informowało wkrótce.

 

Źródło: katowice24.info

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.