Start Strona główna lista artykułów Duże zmiany w Budżecie Obywatelskim

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Duże zmiany w Budżecie Obywatelskim Drukuj
środa, 29 stycznia 2020 11:47

Szykują się ogromne zmiany w Budżecie Obywatelskim w Katowicach. W nowej edycji BO mieszkańcy nie będą mogli zgłaszać projektów inwestycyjnych na terenach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz TBS. To oznacza, że nie uda się wybudować z BO placu zabaw, siłowni pod chmurką, albo parkingu na działkach, które nie należą do miasta. Projekt w tej sprawie jest już gotowy.


- Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych sprawiła, że przysługujące właścicielom prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się w prawo własności. Do tej pory na terenach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz TBS można było zgłaszać zadania zarówno miękkie, jak i inwestycyjne. Zmiany w prawie sprawiły, że w tym roku nie będzie można już na wspomnianych terenach zgłaszać zadań inwestycyjnych. Oznacza to, że na terenie spółdzielni czy wspólnoty nie będzie można z budżetu obywatelskiego zbudować placu zabaw, drogi rowerowej czy wybiegu dla psów – wyjaśnia Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej.

Natomiast urząd dopuści możliwość realizacji na tych terenach tzw. zadań miękkich.

– Takich jak np. pikniki, zajęcia dla seniorów czy też koncerty – wymienia Stachura.

Jak dodają urzędnicy wprowadzona zmiana, poza ustawowymi zapisami, wynika także z aktualnego stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Najwyżej Izby Kontroli.

- Zgodnie z którymi co do zasady gminy nie powinny wydatkować środków publicznych na przedsięwzięcia inwestycyjne znajdujące się na gruntach innych niż gminne. W najbliższych tygodniach ukaże się zarządzenie prezydenta miasta, które szczegółowo opisze tryb i zasady budżetu obywatelskiego w Katowicach oraz podział środków dla danych dzielnic – zapowiadają.

Katowiczanie w 6 edycjach BO wybrali już 751 projektów

Dodajmy, że Budżet Obywatelski w Katowicach realizowany jest od sześciu lat. Jak dotąd mieszkańcy wybrali łącznie aż 751 projektów, z których ponad 480 zostało zrealizowanych. To w ramach BO powstały m.in. wodne place zabaw, boiska, zielone skwery, ale też tężnia solankowa w Parku Zadole czy lodowisko w Murckach. Od ubiegłego roku w puli katowickiego BO jest 30 mln zł.

Projekt uchwały zmieniającej zasady działania BO w Katowicach trafił na Platformę Konsultacji Społecznych. - Przez 14 dni mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje zmian. Następnie projekt trafi najpierw na komisję branżową Rady Miasta, a następnie będzie głosowany na sesji Rady Miasta - zapowiadają przedstawiciele miasta.


Źródło: naszemiasto.pl

 
Copyright © 2023 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.