Start Strona główna lista artykułów Program profilaktyki dla osób trzeciego i czwartego wieku

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Program profilaktyki dla osób trzeciego i czwartego wieku Drukuj
wtorek, 11 lutego 2020 09:13

Miło nam poinformować, że wniosek miasta Katowice w konkursie „Zdrowy Samorząd" na najciekawszą inicjatywę prozdrowotną został nominowany do nagrody. Miasto Katowice zgłosiło „Program profilaktyki dla osób trzeciego i czwartego wieku".


W ramach programu seniorzy zamieszkali w Katowicach, którzy w danym roku kalendarzowym są w wieku 60-62 lat, 75-77 lat lub w wieku powyżej 85. roku życia mogą skorzystać z szeregu bezpłatnych badań przesiewowych i testów sprawności pamięci i ruchu. Osoby, u których stwierdzona zostanie niesprawność ruchowa, mogą dodatkowo wziąć udział w bezpłatnym cyklu 16 godzin rehabilitacji.

Program został opracowany przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii – dr. n. med. Jarosława Derejczyka.

Spośród 135 zgłoszeń wniosek naszego miasta znalazł się w drugim etapie, w którym najlepsze 30 inicjatyw ma szanse na nagrodę w dwóch kategoriach:

1) w głosowaniu Rady Konsultacyjnej konkursu,

2) w głosowaniu internetowym.


Na wniosek miasta Katowice można oddać głos na stronie internetowej:

https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/zdrowy-samorzad-2020,74/miasto-katowice,2379/

Głosowanie trwa do 24 lutego do godz. 12:00.


Nieco informacji:

Co czwarty mieszkaniec Katowic jest już osobą powyżej 60 roku życia. Z tego tytułu należy podejmować programy wychodzące naprzeciw problemom związanym ze starzeniem się społeczeństwa, zarówno w mieście Katowice, jak i na Śląsku.

Osobami uprawnionymi do udziału w "Programie profilaktyki dla osób trzeciego i czwartego wieku" są mieszkańcy Katowic, którzy w danym roku kalendarzowym są w wieku 60, 61, 62, 75, 76, 77 lat oraz w wieku powyżej 85 lat.

Program obejmuje konsultacje lekarskie i badania, m.in.: poziomu glukozy, ciśnienia, badanie poziomu TSH, badanie wzroku i słuchu, ocenę ryzyka 10-letniego złamania kości szyjki udowej w oparciu o wskaźnik FRAX, ocenę sprawności fizycznej z wyłonieniem osób zagrożonych niesprawnością ruchową, wyłonienie osób, u których stwierdzono niesprawność ruchową i zakwalifikowanie do udziału w etapie rehabilitacyjnym.

Łącznie w latach 2016-2019 w Programie udział wzięło 838 seniorów, w tym 129 skorzystało z bezpłatnego cyklu 16 godzin rehabilitacji w ramach II etapu Programu.


Źródło: portalsamorzadowy.pl

 
Copyright © 2023 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.