Na początku sierpnia rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu działalności charytatywnej, polegającego na prowadzeniu sklepu socjalnego oraz klubo-kawiarni.
- Rozpoczynamy kolejny projekt skierowany do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszego miasta. Jako pierwsi w Polsce chcemy uruchomić sklep socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej będą mogły się zaopatrzyć w artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej sprzedawane w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Jednocześnie projekt ten to kolejne wspólne działanie z organizacjami pozarządowymi. Fundacja Wolne Miejsce, która wygrała konkurs na realizacje tego zadania przygotowuje się do uruchomienia sklepu na terenie Osiedla Tysiąclecie – mówi Marcin Krupa, prezydent, Katowic.
Projekt sklepu socjalnego to innowacyjne, pierwsze w Polsce rozwiązanie, którego głównym celem jest polepszenie sytuacji ekonomicznej osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w tym materialnej, co szczególnie uwydatniło się w ostatnich miesiącach, gdy na terenie całego kraju ogłoszony został stan epidemii związany z COVID-19, w następstwie którego wzrosły ceny wielu artykułów spożywczych, czy chemicznych. Ideą prowadzenia sklepu socjalnego jest wyjście naprzeciw osobom doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych, ubóstwa i kryzysów życiowych pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich jak np. epidemia, utrata pracy, nagłe kalectwo, choroba własna lub osoby bliskiej.
Zgodnie z rozstrzygniętym konkursem ofert sklep socjalny zostanie powierzony do prowadzenia przez jedną z katowickich organizacji pozarządowych – Fundację Wolne Miejsce, która znana jest mieszkańcom z wielu cennych inicjatyw – organizacji wigilii i śniadania wielkanocnego dla samotnych, a także koordynowała działania związane z dostarczaniem posiłków potrzebującym w trakcie pandemii. Kolejną inicjatywą będzie prowadzenie sklepu socjalnego w lokalu znajdującym się w Katowicach przy ul. Tysiąclecia 82. Wkład miasta to lokal, a także dofinansowanie dla organizacji pozarządowej. Środki przeznaczone na ten cel z budżetu miasta wynoszą 20 tys. zł. Planowany termin uruchomienia sklepu socjalnego to październik tego roku, choć może on ulec zmianie z uwagi na dynamiczna sytuację epidemiologiczną, a także fakt przeprowadzenia remontu lokalu.
- Głównymi adresatami zadania uprawnionymi do zakupów w sklepie socjalnym są osoby i rodziny zamieszkałe w Katowicach, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Z zakupów w sklepie socjalnym będą mogły korzystać osoby spełniające kryteria ustalone z Fundacją Wolne Miejsce, na podstawie specjalnych skierowań lub list osób uprawnionych do dokonywania zakupów w sklepie, wydanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach – wyjaśnia Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej. Zakłada się wprowadzenie miesięcznego limitu wartości zakupów dla 1 osoby. Dodatkowo, w szczególnie uzasadnionych sytuacjach Fundacja sama będzie mogła kierować osoby do dokonywania zakupów w sklepie socjalnym.
Ponadto, w lokalu wydzielona zostanie specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię, z której uprawnionymi do korzystania będą w szczególności katowiccy seniorzy w wieku 60+, skupieni wokół organizacji senioralnych działających aktywnie i regularnie na terenie miasta Katowice (np. w Klubach Seniora, fundacjach, stowarzyszeniach, Uniwersytecie III Wieku).
Źródło: katowice.eu
|