Start Strona główna lista artykułów SprzątaMy Dzielnice po raz czwarty w Katowicach

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

SprzątaMy Dzielnice po raz czwarty w Katowicach Drukuj
wtorek, 04 maja 2021 11:00

W tym roku, w ramach akcji SprzątaMy dzielnice, mieszkańcy posprzątają tereny w Giszowcu, Załężu, Katowickim Parku Leśnym i na osiedlu Tysiąclecia. Pierwsza akcja odbędzie się już 8 maja.


To czwarty sezon akcji, która nie traci zainteresowania mieszkańców mimo trwającej pandemii. W tym roku zgłoszono 49 terenów do sprzątania i oddano 7 484 głosy na 20 terenów, które dostały się do drugiego etapu projektu. Oznacza to rekordowy wynik i ponad 4 tysiące więcej głosów niż w zeszłym roku. Kolejny rekord to liczba głosów oddana na faworyta wyścigu: ponad 800 osób wskazało na teren znajdujący się w Giszowcu.

Ostatecznie więc kolejne akcje sprzątania odbędą się w pięciu miejscach: Giszowcu (lasek między ul. Mysłowicką a Szopienicką), Załężu (tereny zielone pomiędzy ul. Gliwicką a DTŚ), Muchowcu (Staw Grunfeld), Os. Tysiąclecia (Staw Maroko) i ponownie w Załężu (stara bocznica kolejowa przy ul. Pośpiecha). Mieszkańcy będą się spotykać w ustalonych miejscach co sobotę, począwszy od 8 maja.

W projekcie SprzątaMy Dzielnice nie chodzi jedynie o wysprzątanie zaśmieconych miejsc (choć jest to priorytet), ale także o integrację lokalnych społeczności, zwiększenie poczucia odpowiedzialności za otoczenie, a także rozpowszechnianie informacji na temat prawidłowej segregacji czy życia w duchu less waste. Mimo rosnącej świadomości mieszkańców nadal pozostaje wiele do zrobienia, zarówno jeśli chodzi o prawidłową segregację odpadów, jak i o to, jakich odpadów nie należy wyrzucać do kontenera np. elektrośmieci, opon czy gruzu. Osobną kwestią jest zaśmiecanie miejsc publicznych, na które nie ma żadnego usprawiedliwienia.

W ramach wydarzenia promowane jest ograniczanie produkcji śmieci, dlatego organizatorzy rezygnują z jednorazowych naczyń czy wody w plastikowych butelkach. Zachęcają za to do zabrania własnych pojemników na herbatę oraz Katowicką Kranówkę, którą co roku zapewniają Katowickie Wodociągi. Przed pandemią każde sprzątanie kończyło się też integracyjnym grillem, z którego teraz zrezygnowano. Zawsze jednak do dyspozycji wolontariuszy są ciastka i owoce. Organizatorzy zapewniają rękawiczki, worki na śmieci i środki dezynfekcyjne, a ze sobą należy zabrać maseczkę. Dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej (rodzic lub opiekun), a wszyscy uczestnicy zachować bezpieczną odległość między sobą.

Regulamin projektu: https://wolnaherbata.pl/regulamin-akcji-sprzatamy-dzielnice-iv-edycja/TERMINARZ:


08.05.2021 - SprzątaMy Załęże Północne

  • Zbiórka: na parkingu przy ogródkach działkowych na końcu ulicy Wiśniowej przy przystanku tramwajowym Załęże Wiśniowa.

15.05.2021 - SprzątaMy Giszowiec

  • Zbiórka: na parkingu przy garażach, w pobliżu bloku pod adresem: Mysłowicka 45E.

22.05.2021 - SprzątaMy Grunfeld

  • Zbiórka: na końcu ulicy Krzemiennej nad Stawem Grunfeld.

29.05.2021 - SprzątaMy Maroko

  • Zbiórka: Nad stawem Maroko przy mini skateparku, w pobliżu MBP nr 14.

05.06.2021 - SprzątaMy Załęże Południowe

  • Zbiórka: Na końcu ulicy Narutowicza, przy kamienicy pod adresem Narutowicza 20.


HARMONOGRAM:


09:00 - zbiórka wolontariuszy przy namiocie Stowarzyszenia Wolnej Herbaty

10:00 - zbiórka uczestników akcji

10:15 - podział na grupy oraz rozpoczęcie akcji sprzątania

13:00 - wspólne zdjęcie przy zebranych odpadach

13:30 - koniec akcji sprzątania dla uczestników


Źródło: katowice.eu

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.