Start Strona główna lista artykułów Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV Drukuj
poniedziałek, 20 lutego 2023 08:00

By ograniczyć zachorowania na raka szyjki macicy w Katowicach po raz kolejny rusza „Program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV)". Działanie to jest prowadzone w mieście od 2014 roku i jest skierowane do chłopców i dziewcząt, którzy uczęszczają do klas VII szkół podstawowych w roku szkolnym 2022/2023.


„Program szczepień profilaktycznych przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV)" działa w Katowicach od 2014 roku. W 2021 roku program został rozszerzony o szczepienia chłopców. Szczepienia realizowane są szczepionką 9-walentną Gardasil. Organizacja i przeprowadzenie cyklu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), obejmuje podanie 2 dawek szczepionki w odstępach zgodnych z zaleceniami producenta szczepionki. Program jest realizowany przez trzy podmioty wyłonione w konkursie ofert, z którymi zawarto umowy:

  • Centrum Medyczne Tommed Sp. z o.o. Ośrodek Diagnostyki sp. k. z siedzibą w Katowicach przy ul. Fredry 22,
  • Centrum Medycyny i Stomatologii SILESIA MED Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Mickiewicza 29,
  • Gyncentrum Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Żelaznej 1.

Spotkania edukacyjne i szczepienia będą realizowane przez poszczególne przychodnie na terenie przypisanych do nich szkół.

Szczepienia poprzedzone są spotkaniami informacyjno-edukacyjnymi dotyczącymi problematyki HPV, w których biorą udział rodzice, opiekunowie prawni oraz nauczyciele uczniów objętych programem. Odrębne zajęcia odbywają się z udziałem uczniów. Aby dziecko mogło zostać zaszczepione konieczne jest pisemne, imienne oświadczenie rodzica bądź opiekuna prawnego dziecka.

Średnia frekwencja wśród uprawnionych do szczepienia przeciwko HPV w latach 2014-2019 wynosiła nieco ponad 65%, natomiast w latach 2020-2021 r. było to niecałe 20%.

W roku 2018 według szacunków IARC (International Agency for Research on Cancer) rak szyjki macicy był czwartym najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym a także czwartą przyczyną zgonów z powodu raka u kobiet. Czynnikiem odpowiedzialnym za raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).


Źródło: katowice.eu

 
Copyright © 2023 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.