Start Strona główna lista artykułów Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności w obrębie nieruchomości nr 1

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności w obrębie nieruchomości nr 1 Drukuj
piątek, 13 maja 2011 11:59

W artykule „Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności” jaki ukazał się w ostatnim „Głosie Tysiąclecia” poinformowaliśmy Państwa o wystąpieniu do Urzędu Miasta w Katowicach z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w obrębie nieruchomości nr 1 (Osiedla Tysiąclecia), w trybie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przekształceniu użytkowania wieczystego  w prawo własności.

  W załączeniu zamieszczamy odpowiedź Urzędu Miasta, z której wynika brak możliwości zastosowania ww ustawy, natomiast Urząd wskazuje na dopuszczalność skorzystania z przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Proponowany tryb to sprzedaż przez Miasto w trybie bezprzetargowym prawa własności, z zaliczeniem na poczet ceny prawa użytkowania wieczystego. Sposób obliczenia opłaty za przekształcenie (ceny nabycia prawa) jest taki sam w obu procedurach – jest to różnica między wartością prawa własności i prawa użytkowania wieczystego, obliczoną na podstawie operatu szacunkowego wartości rynkowej gruntu. W trybie sprzedaży nie ma jednak możliwości ubiegania się o bonifikaty, ani przez osoby fizyczne ani przez Spółdzielnie, nie ma też obowiązku załączania do wniosku aktualnego odpisu z księgi wieczystej lokalowej.  Analogicznie w obu procedurach, z wnioskiem muszą wystąpić wszyscy współużytkownicy wieczyści – reprezentowanych musi być 100% udziałów. godnie z wcześniejszą deklaracją Zarządu, Spółdzielnia będzie gromadzić Państwa wnioski i po uzyskaniu pełnej reprezentatywności skierujemy je do Urzędu Miasta.

Obok zamieszczamy wzór wniosku, który jest dostępny po klknięciu na jego miniaturkę, lub też można go otrzymać w pokoju nr 14 - w siedzibie Spółdzielni.


 

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.