Z dniem 9 października 2011 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Zmieniły one znacząco dotychczasowe reguły przekształceń i ograniczyły podwyżki opłaty za użytkowanie wieczyste.
Z wnioskiem o przekształcenie będzie można wystąpić również po 31 grudnia 2012 roku, a to dlatego, że nowe przepisy likwidują dotychczasowy termin ograniczający w czasie prawo do występowania z takim żądaniem. Użytkownik nie będzie się musiał spieszyć i sam zdecyduje, kiedy złoży wniosek.
Największą nowością jest to, że można się uwłaszczać zarówno na gruntach zabudowanych domami mieszkalnymi, garażami, jak i na nieruchomościach wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, na biura, sklepy lub przedsiębiorstwa produkcyjne.
Nowe przepisy mają też pomóc w pokonywaniu problemów związanych z blokowaniem przekształceń w spółdzielniach mieszkaniowych lub wspólnotach przez pojedynczych członków, np. takich, którzy wyjechali za granicę i nie ma z nimi kontaktu. Dotychczas przekształcenie mógł zniweczyć brak zgody jednej osoby. Przepisy wymagały, aby z wnioskiem o przekształcenie użytkowania wieczystego wystąpili wszyscy właściciele wyodrębnionych na własność lokali. W razie braku zgody jednego ze współużytkowników wieczystych o zastępczym wyrażeniu zgody rozstrzygał sąd cywilny w postępowaniu nieprocesowym. Taką sprawę musiała założyć większość współużytkowników wieczystych (liczona według liczby udziałów, a nie według liczby wnioskodawców).
Od 9 października 2011 r nadal obowiązuje zasada, że do przekształcenia jest potrzebne wystąpienie wszystkich współużytkowników. Wprowadzono jednak wyjątek, z żądaniem będzie mogła wystąpić grupa, która dysponuje co najmniej połową udziałów. Od tego momentu rozpoczyna się procedura związana z przekształceniem. Dopiero gdy któryś z właścicieli lokalu sprzeciwi się przekształceniu, całe postępowanie zostanie zawieszone. Reszta użytkowników będzie wówczas mogła żądać rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. Orzeczenie wydane w tej sprawie zastąpi zgodę pozostałych właścicieli lokali. Dopiero wówczas cała procedura administracyjna związana z przekształceniem będzie mogła ruszyć do przodu.
W budynkach przy ul. Zawiszy Czarnego 4, 6 i 10 przeprowadzona została ankieta, która miała udzielić odpowiedzi na pytanie, jakie jest faktyczne zainteresowanie przekształceniem prawa. Uzyskane wyniki są następujące:
W budynku przy ul. Z. Czarnego 4 na 76 wyodrębnionych lokali, za przekształceniem opowiedziało się 20 właścicieli, przeciw 48 (pozostali nie udzielili odpowiedzi),
W budynku przy ul. Z. Czarnego 6 na 119 wyodrębnionych lokali, za przekształceniem opowiedziało się 16 właścicieli, przeciw 35 (pozostali nie udzielili odpowiedzi),
W budynku przy ul. Z. Czarnego 10 na 129 wyodrębnionych lokali, za przekształceniem opowiedziało się 25 właścicieli, przeciw 69 (pozostali nie udzielili odpowiedzi),
Jeśli chodzi o nieruchomość nr 1 obejmującą Osiedle Tysiąclecia, to wskazać należy, że wyodrębnionych na własność jest ponad 2270 lokali, przy czym wniosek o przekształcenie został złożony przez kilka osób.
Zarząd Spółdzielni deklaruje udzielenie Państwu wszelkiej pomocy w stosowaniu procedury przekształcenia, na naszej stronie internetowej znajdują się także druki wniosków.
|