Panie Prezesie, zgodnie z „niepisaną” tradycją prosimy o przedświąteczną wypowiedź.
Oczywiście, ale by tradycji stało się zadość to przede wszystkim, chciałbym, za Waszym pośrednictwem, złożyć wszystkim mieszkańcom Tysiąclecia, tak Członkom Spółdzielni jak i osobom korzystającym z naszych zasobów — najserdeczniejsze życzenia. Wszystkiego najlepszego, zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół. Życzę również dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro.
To, co interesuje najbardziej naszych czytelników to oczywiście — zmiany w infrastrukturze Osiedla. Na jakie przedsięwzięcia, ze strony Miasta, mogą liczyć mieszkańcy SM Piast w 2012 roku?
Podczas spotkań z włodarzem Katowic — Prezydentem Uszokiem, przedstawiam różne propozycje dotyczące realizacji nowych inwestycji czy też remontów na Tysiącleciu. Oczywiście zgłaszam również uwagi związane z utrzymaniem terenów należących do miasta, a zlokalizowanych na naszym osiedlu. Dzięki temu Miasto Katowice w roku 2012 ma wykonać:
- remont drogi dojazdowej od głównej ulicy Tysiąclecia w kierunku budynku Tysiąclecia 88 w Katowicach,
- przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie budynku przy ul. Tysiąclecia 88,
- zagospodarowanie terenu wokół stawu „Maroko” – między innymi wykonanie traktów pieszych, oświetlenia parkowego, montaż ławek.
Jakich przedsięwzięć w 2012 roku, możemy oczekiwać ze strony SM Piast?
Wśród zaplanowanych na 2012 r. prac możemy wyróżnić dwie podstawowe sfery działania.
Pierwsza z nich to prace, nazwijmy je „budowlane”. Będą one dotyczyły różnego rodzaju remontów, wymian czy też demontażu już istniejących elementów infrastruktury budowlanej. Do takich przedsięwzięć — i tu posłużę się całą listą prac — będą należały:
- Remont nawierzchni drogowej, chodników miejsc postojowych wraz
z zagospodarowaniem terenu wokół budynku przy ul. B. Chrobrego 32, 43, Tysiąclecia 21, 88 w Katowicach.
- Wymiana zewnętrznych ścian ciągu komunikacyjnego w budynku przy ul. Tysiąclecia 1.
- Wymiana pokrycia dachowego na budynkach usytuowanych przy ul. Piastów 26
(w jednym segmencie) oraz przy ul. B. Chrobrego 43,
- Remont elewacji budynku wraz z termomodernizacją i zadaszeniem balkonów ostatniej kondygnacji budynków przy ul. Tysiąclecia 7, 9.
- Demontaż płyt azbestowych i wykonanie ocieplenia w miejscu zdemontowanych płyt na budynku przy ul. Tysiąclecia 6,
- Docieplenie północnych ścian szczytowych budynku przy ul. B. Chrobrego 13,
- Wykonanie II etapu zagospodarowania zieleni „skwer seniora” w rejonie budynków przy ul. B. Chrobrego 9, 13,
Jak widać z przytoczonej powyżej listy, jest to niemały katalog, zaplanowanych prac remontowych, który — mam taką pewność — zostanie wykonany.
A druga sfera, o której wspomniał Pan Prezes?
Druga część zaplanowanych robót, to prace ściśle związane z bezpiecznym korzystaniem, przez naszych mieszkańców z urządzeń dźwigowych.. Nie muszę chyba wspominać o skutkach, jakie pociąga za sobą, niesprawna winda. Dlatego też szczególny nacisk kładę na sprawne i bezpieczne użytkowanie wszelkiego rodzaju urządzeń dźwigowych. W tej grupie — zaplanowanych na 2012 r. prac — należy wymienić, modernizację dźwigów w budynkach:
- Piastów 3 — remont wciągarki ze sterowaniem,
- Piastów 5 — wymiana sterowania dźwigu,
- Piastów 10 — wymiana sterowania wraz modernizacją kabiny
- Piastów 16 — wymiana sterowania wraz modernizacją kabiny,
- Tysiąclecia 1 — wymiana wciągarki wraz ze sterowaniem,
- Tysiąclecia 15 — wymiana wciągarki i sterowania.
Panie Prezesie docierają do nas głosy mieszkańców budynku przy ul. Tysiąclecia 88 w sprawie opóźnień przy realizacji remontu ścian ciągu komunikacyjnego. Czy mógłby Pan nam przybliżyć ten temat?
Faktycznie w trakcie realizacji wystąpiły pewne niedogodności dla mieszkańców budynku. Jednak niezwłocznie po otrzymaniu informacji o występujących problemach zorganizowałem spotkanie z wykonawcą, celem ustalenia sposobu zniwelowania powstałych opóźnień oraz zminimalizowania utrudnień dla mieszkańców. Jednocześnie poleciłem objęcie budynku szczególnym nadzorem ze strony służb technicznych. Aktualnie prace związane z remontem zewnętrznych ścian głównego ciągu komunikacyjnego są na ukończeniu. Prace wewnątrz budynku zostały praktycznie zakończone, natomiast roboty zewnętrzne powinny zostać wykonane do dnia 15.04.2012r. Mając na uwadze występujące trudności oraz powstałe opóźnienia wykonawca zobowiązał się do nieodpłatnego odnowienia (naprawy tynków i przemalowania) obu holi wejściowych do budynku oraz przystanku windowego na parterze budynku wraz z biegami schodowymi na I kondygnację mieszkalną. Chcieliśmy bardzo mocno przeprosić wszystkich mieszkańców Tysiąclecia 88 za niedogodności związane z w/w remontem i zapewnić, że dołożymy wszelkich starań żeby zrekompensować nadszarpane nerwy naszych mieszkańców. Okazją do tego będzie wykonanie parkingu wokół budynku a także otwarcie „skweru seniora” w rejonie budynków: Tysiąclecia 88, B. Chrobrego 9 oraz budynku B. Chrobrego 13.
Jakie jest stanowisko Zarządu SM Piast w sprawie anten telefonii komórkowej?
Przyznam, że ten problem denerwował mnie, bo sam nie chciałbym mieć takich anten nad głową, ale niestety mamy związane ręce, umowy były zawarte na określony czas i ich zerwanie groziło Spółdzielni karami umownymi. Natomiast aktualnie mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że mieszkańcy budynków Chrobrego 37 i Tysiąclecia 1 mogą być spokojni, albowiem odpowiadając na ich prośby i postulaty podjąłem decyzję o nie przedłużaniu najmu powierzchni dachowych pod stacje bazowe na w/w budynkach. Dodatkowo wyjaśniam, że umowy najmu z firmą Centertel, dla obu budynków wygasają w dniu 30.04.2012 r. Natomiast umowa z firmą Polkomtel wygasa z dniem 01.07.2013 r. Mogę zapewnić, że Spółdzielnia Mieszkaniowa Piast podejmuje wszystkie dostępne środki, aby w jak najkrótszym terminie doprowadzić do demontażu zabudowanych anten oraz towarzyszących urządzeń nadawczo-odbiorczych.
Naszych czytelników, interesują również inne sprawy związane z bezpieczeństwem. Czego na tym polu mogą spodziewać się mieszkańcy Osiedla?
W 2012 roku zamierzamy skupić się na dwóch tematach związanych bezpośrednio z ogólnie pojętym bezpieczeństwem. Pierwszym z nich to bezpośrednie zabezpieczenie naszych mieszkań, realizowane za pomocą systemów domofonowych. System domofonowy to nie tylko wygoda i ułatwienie przy wpuszczaniu gości, to również podstawowe zabezpieczenie naszych mieszkań. Zamknięte drzwi prowadzących do klatki schodowej to nie tylko dodatkowa przeszkoda do pokonania, ale również informacja dla mieszkańców budynku o tym że ktoś niepowołany próbuje naruszyć (lub naruszył) ich spokój. Dlatego też w roku 2012 będziemy sukcesywnie, realizować dostawę i montaż instalacji domofonowej w budynkach na osiedlu Tysiąclecia Druga sprawa to odpowiednie zabezpieczenie miejsc parkingowych. Przed wszystkim mam tu na myśli dostępność parkowania samochodów przez członków naszej spółdzielni oraz osób ich odwiedzających.. Aby to zrealizować, SM Piast zawarła z firmą Park Partner, umowę pilotażową — dotyczącą prowadzenia nadzoru i monitorowania parkingów znajdujących się przy budynkach: Piastów 3, Piastów 5 oraz Piastów 9. Od 1 kwietnia 2012 roku, systemem tym zostanie objęta całe Dolne Osiedle, a od 15 kwietnia całe Osiedle Górne. Sposób sprawowania nadzoru przez firmę Park Partner, określa odpowiedni regulamin, umieszczony w gablotach przedmiotowych budynków. Należy podkreślić, że umowa nie pociąga oraz nie będzie pociągać żadnych kosztów dla spółdzielni.
I już na koniec, jakie zmiany w mentalności mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, dostrzega Pan Prezes?
W dzisiejszej dobie — dobie, coraz większej alienacji jednostek a nawet całych grup społecznych, postawa mieszkańców Osiedla Tysiąclecia, może tylko umacniać nas w przekonaniu, że nie jest tak źle w naszej „małej ojczyźnie”. Wyniki plebiscytu internetowego — na Najlepszą Dzielnicę Katowic, potwierdzają w pełni, takie stwierdzenie. Zaangażowanie mieszkańców w nasze — spółdzielcze sprawy, z każdym dniem, jest coraz większe. Jest mi niezmiernie miło, jako — co już, wielokrotnie podkreślałem — „chłopcu z Tauzena”, nie tylko widzieć, ale mieć bezpośredni wpływ na integrację członków naszej społeczności. Na proces integracji, składa się wiele czynników. Od wyraźnej poprawy warunków życia aż po dostrzeganie działań gospodarza spółdzielni — działań, zmierzających do realizacji wcześniej postawionych sobie zadań. Nie ma sensu wyliczanie w tej chwili, ilości zbudowanych w ostatnim czasie, przez spółdzielnię placów zabaw, parkingów czy też metrów wyremontowanych chodników. Ważne jest w tej chwili, aby wszyscy mieszkańcy Tauzena, nabierali coraz większego przekonania o słuszności działań tak Zarządu Spółdzielni jak i jej organów samorządowych. Ze swej strony, jak i kierowanego przeze mnie Zarządu SM, mogę tylko obiecać, że dołożymy wszelkich starań, aby zmiany — oczywiście zmiany pozytywne — na Osiedlu były z każdym dniem, coraz bardziej widoczne i by miały znaczący wpływ na życie nas wszystkich.
Dziękujemy za rozmowę.
|