Dla osób spłacających złotowe kredyty mieszkaniowe rok 2013 zaczął się dobrze - od spadku stawek WIBOR, na podstawie których ustalane jest oprocentowanie kredytów hipotecznych.
Początek roku 2013 przyniósł dalszy spadek stawek referencyjnych WIBOR. Przykładowo: w porównaniu do połowy stycznia 2012 r. sześciomiesięczny WIBOR obniżył się o 1,02 pp. (z 5,01% do 3,99%), a trzymiesięczny - o 0,95 pp. (z 4,98% do 4,03%). Obniżki te ucieszą zarówno osoby spłacające złotowe kredyty hipoteczne, jak również te, które zamierzają wziąć kredyt. Niższy WIBOR = niższe oprocentowanie = lepsza zdolność kredytowa. Z informacji opublikowanych przez Expandera wynika również, że nadzór finansowy planuje wprowadzić zmiany do Rekomendacji S. Jedna z nich może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Obecnie banki obliczając dostępną kwotę kredytu muszą zakładać, że dług zostanie spłacony w ciągu maksymalnie 25 lat, nawet jeśli faktycznie będzie spłacany przez 30 lat. Proponowane jest jednak podwyższenie tego ograniczenia do 30 lat, czyli okresu który wybiera znaczna liczba kredytobiorców. Dzięki temu, w przypadku kredytu na 30 lat, zdolność kredytowa może wzrosnąć aż o 50 tys. zł. Niestety nie wiadomo jeszcze kiedy zmieniona rekomendacja wejdzie w życie. Spodziewać się też można dalszego zmniejszania się cen mieszkań. Nie można się tu jednak nastawiać na zbyt wielkie obniżki. Analitycy Expandera szacują, że - podobnie jak w 2012 r. - będziemy mieli do czynienia ze spadkami wynoszącymi nie więcej niż kilka procent.
Czołówkę pierwszego w 2013 r. rankingu kredytów hipotecznych TotalMoney.pl tworzą: Deutsche Bank PBC, PKO Bank Polski i Alior Bank.
Całość artykułu: www.forsal.pl
|