Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego nie tylko należy dokładnie przeanalizować dostępne oferty oraz swoje możliwości finansowe.
Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander
- Powinniśmy też zapoznać się z warunkami umowy oraz ewentualnymi dodatkowymi opłatami. To jednak ciągle za mało, aby poczuć się bezpiecznie.
- Zaciągając kredyt na wiele lat, nie można również zapomnieć o tym, aby rozważyć nawet najgorsze scenariusze, np. utratę zatrudnienia, chorobę czy chociażby obniżenie dochodów. Ważne, by stworzyć plan awaryjny, który uchroni nas przed finansową pułapką w razie kłopotów.
- Zadłużając się na mieszkanie, warto zadbać o to, aby pieniędzy w domowym budżecie wystarczyło nie tylko na pokrycie rat, ale także na gromadzenie oszczędności na czarną godzinę.
- Dzięki temu funduszowi, w przypadku np. utraty stałego zatrudnienia, będziemy w stanie bez opóźnień regulować swoje zobowiązanie. Pieniędzy powinno wystarczyć na opłacenie raty i innych kosztów życia przez okres, jaki może nam zająć szukanie nowego zatrudnienia.
- Aby zebrać potrzebny kapitał, możemy skorzystać z różnych produktów bankowych sprzyjających oszczędzaniu. Większość pieniędzy powinna być jednak ulokowana w takich rozwiązaniach, które nie przynoszą strat, gdy sytuacja gospodarcza się pogarsza, ponieważ wtedy jest duże prawdopodobieństwo utraty pracy.
- W naszym portfelu, tworzącym poduszkę finansową, tylko niewielki udział powinny stanowić agresywne rozwiązania, takie jak np. fundusze inwestujące w akcje. W czasie kryzysów ceny akcji zwykle bowiem szybko spadają.
- Z drugiej strony nie muszą to być tylko i wyłącznie lokaty bankowe. W zamian za bezpieczeństwo płacimy bowiem poprzez bardzo niskie oprocentowanie swoich oszczędności.
- Ci, którzy chcą bezpieczeństwa, ale i wyższych zysków, mogą np. wybrać produkty strukturyzowane z pełną gwarancją kapitału. Dają one bowiem szansę na atrakcyjne zyski, ale nie narażają na straty. W najgorszym przypadku odzyskamy wpłacone pieniądze.
- Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na to, aby gwarancja była pełna, ale także aby opłata za przedterminowe wycofanie oszczędności była niska. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy pieniądze z poduszki finansowej będą nam potrzebne.
- Samodzielnie stworzenie poduszki finansowej ma, niestety, wadę. Problemy mogą się pojawić jeszcze zanim zdążymy odłożyć znaczną kwotę. Dlatego osoby spłacające kredyt hipoteczny powinny też rozważyć skorzystanie z ubezpieczenia od utraty pracy.
- W Polsce takie produkty są jeszcze mało popularne. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w 2012 roku jedynie 0,08 proc. zatrudnionych było zainteresowanych tego typu polisą.
To jest fragment artykułu. Pełna treść: „O czym trzeba pamiętać, zadłużając się na mieszkanie"
Źródło: Rzeczpospolita
|