Strona główna lista artykułów Nie wydawaj majątku na ogrzewanie
Nie wydawaj majątku na ogrzewanie
piątek, 30 stycznia 2015 11:31

Wystarczy zmienić nawyki, by za ogrzewanie mieszkania płacić nawet kilkaset złotych mniej.

- Choć tegoroczna zima jest wyjątkowo łaskawa dla naszych portfeli, to warto pamiętać, że oszczędności mogą być jeszcze większe - podkreśla Marcin Krasoń. - Wystarczy tylko zmienić nawyki - podkreśla analityk.

Wielkość mieszkania i technologia budowy

Powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, koszty ogrzewania z sieci miejskiej poszły w ubiegłym roku w górę o ok. 2 proc. Ale jak zapewnia Marcin Krasoń, nie musi to wcale oznaczać, że wzrosną nasze rachunki. - Koszt ogrzewania jest bowiem silnie skorelowany z pogodą za oknem, a ta w tym roku jest wyjątkowo łaskawa. Według obliczeń Lion's Banku zapotrzebowanie na energię cieplną w październiku i listopadzie było w Warszawie o kilkanaście proc. niższe niż historyczna średnia dla tego okresu - podkreśla analityk Home Brokera.

I szacuje, że przy 60-metrowym mieszkaniu oznacza to oszczędność w kosztach ogrzewania na poziomie kilkuset złotych w czasie sezonu grzewczego. Według GUS ogrzanie takiego lokalu w bloku to miesięczny wydatek na poziomie 222 zł.

- To średnia. Indywidualne opłaty zależeć będą nie tylko od wielkości mieszkania, ale i technologii jego budowy, przyzwyczajeń lokatorów i wielu innych czynników - tłumaczy Marcin Krasoń.

- Większość rozwiązań jest bezkosztowa. Ewentualne nakłady powinny się zwrócić bardzo szybko, i to z nadwyżką - zapewnia.

Grzejniki za zasłoną

Jak podkreśla Marcin Krasoń, w wielu mieszkaniach praca grzejników jest znacząco ograniczona. - Chodzi m.in. o chowanie ich za grubymi zasłonami, zastawianie meblami czy jakąkolwiek inną blokadę cyrkulacji powietrza. Swego czasu w naszym kraju modne były różnego rodzaju dekoracyjne osłony na grzejniki. Estetyka tych rozwiązań to kwestia sporna, faktem jest jednak, że znacznie obniża to efektywność - podkreśla analityk. - Ciepło musi mieć po prostu miejsce na rozprzestrzenianie się. Kaloryfer działa najbardziej efektywnie, gdy przestrzeń pomiędzy nim a podłogą oraz parapetem wynosi co najmniej 10 cm - dodaje.

Analityk zauważa, że urządzenia, które strumień ciepłego powietrza wypuszczają przez górną część obudowy, powinny mieć nad sobą parapet. - Pozwala to skierować powietrze do wewnątrz mieszkania. Jeśli parapetu nie ma, warto pomyśleć o jakiejś półce kilkanaście centymetrów nad grzejnikiem. Zabudowany czy zasłonięty grzejnik marnuje nawet 20 proc. ciepła. Ktoś, kto wcześniej nie zwracał na to uwagi, może więc zaoszczędzić średnio nawet 500 zł złotych rocznie - przekonuje Marcin Krasoń.

...

Ekrany i światło ...

Więcej informacji: "Nie wydawaj majątku na ogrzewanie"

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 


Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.