Start Strona główna lista artykułów Kiedy zamiana mieszkań będzie korzystna?

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kiedy zamiana mieszkań będzie korzystna? Drukuj
środa, 25 marca 2015 14:38

Zamiana mieszkań jest od strony podatkowej traktowana tak samo, jak sprzedaż, nawet jeśli odbywa się bezgotówkowo. To może oznaczać konieczność rozliczenia jej z fiskusem, ale także możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej

Chcę zamienić się na mieszkania z moją córką i zięciem. Mieszkania mają taką samą wartość, a chodzi tylko o piętro, bo jestem osobą w znacznym stopniu niepełnosprawną. Mieszkania znajdują się na terenie tej samej spółdzielni mieszkaniowej. Sprawa wygląda tak, że ja mam od 1996 r. przydział lokalu mieszkalnego na warunkach własnościowego prawa do lokalu, a dzieci w 2013 roku wykupiły swoje mieszkanie od spółdzielni na własność, na co mają księgę wieczystą. Dodam, że po ewentualnej zamianie córka i zięć zaraz chcą pozyskane ode mnie mieszkanie sprzedać i kupić większe lub zamieniać na większe. Czy dzieci będą musiały odprowadzić podatek dochodowy po zamianie mieszkań? Jakie inne koszty (w tym notarialne) musimy ponieść ? Czy istnieje taka forma przeprowadzenia transakcji, przy której nie trzeba odprowadzać podatku? Mam tak dużo pytań ponieważ to mnie zależy na tej zamianie i jeśli dojdzie do skutku to ja będę musiała ponieść wszelkie koszty tej operacji i za siebie i za dzieci. Nie wiem, czy podołam finansowo - pisze czytelniczka.

 

Zgodnie z prawem podatkowym zamiana mieszkań jest odpłatnym zbyciem nieruchomości, a to oznacza, że od strony podatkowej jest traktowana tak samo, jak sprzedaż. Odpłatne zbycie nieruchomości nie interesuje fiskusa dopiero wtedy, gdy następuje po upływie pięciu lat od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta. Zatem zamiana lub sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat co do zasady rodzi obowiązek rozliczenia się z fiskusem. Przychodem z zamiany, który trzeba rozliczyć, jest wartość mieszkania - w przypadku pełnej własności, lub wartość spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - w przypadku zbycia prawa do mieszkania własnościowego w spółdzielni. Wynika to wprost z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).

 

Dla czytelniczki 5-letni termin już upłynął z końcem 2011 r., bo uzyskała swoje własnościowe prawo do lokalu w 1996 r. Ona nie musi się martwić, że zamiana mieszkania spowoduje po jej stronie konieczność zapłaty podatku dochodowego. Nie wiadomo natomiast, czy druga strona planowanej zamiany - córka i zięć, również nie będzie objęta obowiązkiem podatkowym. O co chodzi?

Wykup własnościowego obojętny podatkowo

Otóż z listu czytelniczki wynika, że w 2013 r. córka i zięć wykupili mieszkanie od spółdzielni, czyli przekształcili spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w odrębną własność . Musieli zatem wcześniej nabyć spółdzielcze prawo do lokalu. Dla fiskusa wykup własnościowego lokalu spółdzielczego nie jest nowym nabyciem, a jedynie zmianą formy własności. Dlatego w przypadku córki i zięcia  5-letni termin nie będzie się liczył od wykupu mieszkania na własność, lecz od nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Trzeba ustalić datę tego nabycia, a następnie obliczyć, kiedy minęło lub minie 5 lat, poczynając od końca roku kalendarzowego, w którym nabycie nastąpiło.

Źródło: www.ign.org.pl

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.