Start Strona główna lista artykułów Wyniki Głosowania VI Edycji Budżetu Obywatelskiego

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wyniki Głosowania VI Edycji Budżetu Obywatelskiego Drukuj
środa, 25 września 2019 06:57

Szósta edycja katowickiego Budżetu Obywatelskiego obfitowała w rekordowe dane. Mieszkańcy głosowali na 255 zadań lokalnych (najwięcej w historii) i 32 ogólnomiejskie. W tegorocznym głosowaniu odnotowano rekordową frekwencję rzędu 18,89%, co oznacza, że w porównaniu do zeszłorocznej edycji wzrosła ona o 2,09 punktu procentowego (w V edycji frekwencja wyniosła 16,8%).


Spośród wszystkich osób, które zagłosowały większość stanowiły kobiety – 56%, natomiast według kryterium wieku głosujących osoby do 16 roku życia oddały 16% spośród wszystkich głosów w tym przedziale wiekowym, w przypadku przedziału 17-24 lat – 6% osób w tym wieku, 25-34 lat – 24%, 35-44 lat – 25%, 45-54 lat – 17%, 55-64 – 15%, 65 i więcej lat – 13%. Warto dodać, że najstarszy mieszkaniec, który zdecydował się oddać głos na projekty miał 101 lat. Najmłodszy nie ukończył jeszcze miesiąca.

– Dziękuję za duże zaangażowanie zarówno katowiczanom, którzy pisali projekty, jak i wszystkim głosującym, których było aż 52 296. Osoby te udowodniły, że budżet obywatelski jest świetnym narzędziem rozwijania dzielnic Katowic i wpływu na życie społeczności lokalnych – mówi prezydent Marcin Krupa, który w 2015 roku podniósł pulę środków na budżet obywatelski z 10 do 20 mln zł. – Przez ostatnie pięć lat zrealizowaliśmy w Katowicach ponad 500 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Pomaga to budować społeczeństwo obywatelskie. Jeśli ktoś korzysta z placu zabaw czy drogi rowerowej, na którą wcześniej głosował, to później chętniej uczestniczy w następnych edycjach budżetu obywatelskiego i namawia do tego samego swoich sąsiadów – dodaje prezydent.

Tradycyjnie w dzielnicach frekwencja była bardzo zróżnicowana. Najchętniej głosowali mieszkańcy Murcek (42,68%), Kostuchny (39,26%) i Dąbrówki Małej (33,64%). Tym samym do tych najaktywniejszych dzielnic, zgodnie z regulaminem, trafią w przyszłym roku dodatkowe środki – prawie 60 tys. zł dla Murcek, 36 tys. zł dla Kostuchny oraz 24 tys. zł dla Dąbrówki Małej.

Katowiczanie wybrali do realizacji łącznie 152 projekty. - Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskała koncepcja polepszenia warunków bytowych psów w katowickim schronisku dla bezdomnych zwierząt, który zebrał aż 19 727 głosów mieszkańców. Koszt realizacji projektu wyniesie 700 tys. zł. Drugie miejsce zajął projekt dot. zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostuchnie w Katowicach, który zebrał 18 442 głosów (wartość zadania 1,2 mln zł).

Trzecie miejsce, dzięki 15 958 głosom, przypadło dla zadania o wartości 2,1 mln zł polegającego na stworzeniu Wodnego Placu Zabaw na Osiedlu Tysiąclecia" – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Najwięcej głosów wśród projektów lokalnych, tj. takich, na które mogli głosować wyłącznie mieszkańcy danej dzielnicy, otrzymał projekt z Osiedla Tysiąclecia „Budowa i remont chodników na Osiedlu Tysiąclecia", który otrzymał aż 5 457 głosów. Warto dodać, że ten projekt lokalny otrzymał największą liczbę głosów mieszkańców od początku procedury budżetu obywatelskiego. Szesnaście spośród 152 zadań wybranych do realizacji określone zostały jako zadania dwuletnie, co oznacza, że zdecydowana większość zostanie zrealizowana już w przyszłym roku.

Do 8 października trwa etap zbierania uwag i propozycji zmian w procedurze Budżetu Obywatelskiego.

 

 

Wyniki głosowania dostępne są pod tym linkiem: wyniki głosowania

 

Źródło: bo.katowice.eu

 
Copyright © 2020 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Jakość powietrza na 1000-leciu