Start Strona główna lista artykułów Wywiad z Prezesem SM "PIAST" w Katowicach - Michałem Marcinkowskim

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Wywiad z Prezesem SM "PIAST" w Katowicach - Michałem Marcinkowskim Drukuj
poniedziałek, 06 września 2010 08:51

Panie Prezesie, jak w tym roku przebiegają prace remontowe w zasobach Spółdzielni?

Prace remontowe są głównym czynnikiem wpływającym na utrzymanie zasobów w należytym stanie technicznym. Ich systematyczna realizacja zgodnie z występującymi potrzebami na podstawie opracowanych planów rocznych gwarantuje mieszkańcom bezpieczne użytkowanie budynków i lokali.

Remonty mają również duży wpływ na trwałość i estetykę budynków. W bieżącym roku większość prac prowadzona jest na zewnątrz budynków, tzn. realizujemy między innymi remonty elewacji wraz z naprawą wylewek balkonowych w budynkach przy ul. Chrobrego 37, 38, Tysiąclecia 21, Z. Czarnego 4, naprawy kompleksowe dachów, zagospodarowania terenów wokół budynków przy ul. Piastów 18, Z. Czarnego 6 i 10 oraz wykonanie traktu pieszego wzdłuż budynków przy ul. Piastów. Jednocześnie prowadzone są prace związane z naprawami pęknięć i wyruszeń na ścianach i sufitach oraz naprawy posadzek w mieszkaniach i na balkonach.

 

Czy oprócz prac remontowych Spółdzielnia prowadzi jeszcze jakieś prace?

Oczywiście, że tak. Oprócz prac, które realizujemy w ramach funduszu remontowego, staramy się wygospodarować dodatkowe środki, np. na wymianę płyt z domieszką azbestu znajdujących się na elewacji budynków przy ul. Piastów 5, Tysiąclecia 6, 15, 19. W taki właśnie sposób udało się na przełomie 2009 i 2010 roku zdjąć płyty azbestowe oraz ocieplić budynek przy ul. Piastów 3 w Katowicach. Spółdzielnia uzyskała na ten cel preferencyjną pożyczkę na kwotę 360 tys. zł z częściowym umorzeniem po wykonaniu zadania w terminie. W roku bieżącym ponownie zamierzamy wystąpić z wnioskiem o uzyskanie dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dla budynku przy ul. Piastów 5.

Jak wygląda współpraca z Urzędem Miasta w Katowicach przy realizacji nowych przedsięwzięć na naszym Osiedlu?

Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" na bieżąco zgłasza do Urzędu Miasta w Katowicach wszystkie swoje propozycje dotyczące realizacji nowych inwestycji na osiedlu Tysiąclecia, a także uwagi związane z utrzymaniem terenów należących do miasta, a zlokalizowanych na naszym Osiedlu. W ten właśnie sposób udało się między innymi wymóc na władzach miejskich budowę profesjonalnego, ogrodzonego i oświetlonego boiska do piłki nożnej w rejonie al. Księżnej Jadwigi Śląskiej, którego budowa powinna rozpocząć się na przełomie sierpnia i września bieżącego roku. Jednocześnie w rejonie boiska na zlecenie Urzędu Miasta w Katowicach powstaje ogólnodostępny plac zabaw oraz strefa aktywności rodzinnej. We wrześniu bieżącego roku zakończone zostaną również prace związane z zrealizowanym w 2009 r. boiskiem do koszykówki w rejonie budynków przy ul. Piastów 5 i 9, tzn. wykonane zostaną piłko-chwyty oraz barwne oznaczenia stref i krawędzie boiska.

To znaczy, że współpraca z Miastem jest bardzo dobra?

Zgadza się, Urząd Miasta w Katowicach, oprócz realizacji nowych inwestycji dzięki staraniom Spółdzielni użycza na korzystnych warunkach, tj. np. czynsz dzierżawny w wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste, tereny należące do Miasta. Najlepszym tego przykładem jest podpisanie w sierpniu umowy na teren położony w rejonie budynku przy ulicy Ułańskiej 16, gdzie w miarę posiadanych środków finansowych rozważamy wykonanie nowego parkingu. Taką również nieodpłatną dzierżawę udało się uzyskać na teren, na którym obecnie zlokalizowany jest integracyjny plac zabaw na osiedlu Tysiąclecie Dolne w rejonie budynku przy ul. Piastów 9. Kolejne sukcesy. Należy jednak zaznaczyć, że na osiedlu Tysiąclecia jest jeszcze wiele rzeczy, które można by ulepszyć, czy poprawić, dlatego chcielibyśmy wykorzystać również zbliżający się okres wyborów samorządowych, aby przekonać władze miasta Katowic do realizacji kolejnych inwestycji na terenie naszego osiedla. Liczymy, że wspólnie uda nam się polepszyć komfort życia wszystkich mieszkańców Osiedla Tysiąclecia.

I ostatnia sprawa Panie Prezesie. Czy to prawda, że będzie Pan "startować" w jesiennych wyborach samorządowych?

Prawdę mówiąc, rozbawiło mnie to pytanie. Ale mówiąc poważnie - wspomniane wybory samorządowe, "odbędą się" bez mojego udziału, co nie oznacza, że w przyszłości taka idea nie powstanie. Kiedy - ponad dwa lata temu - przejąłem obowiązki prezesa SM Piast, moimi głównymi przesłankami działania była: otwartość, bezkompromisowość oraz wytrwałość w dążeniu do budowy naszej "małej ojczyzny". Jednym z podstawowych narzędzi w realizacji tak postawionych celów jest mobilizowanie do twórczego wysiłku mieszkańców naszego Osiedla oraz współpracowników. Staram się być nie tylko prezesem spółdzielni, lecz również - a właściwie przede wszystkim - człowiekiem będącym zawsze gotowym wsłuchać się w problemy otaczającej nas rzeczywistości i pomóc je rozwiązać, w miarę swoich sił i środków. Wracając do sprawy wyborów - przyszłość naszego Osiedla, zależy nie tylko od nas samych, lecz również od osób, które zarządzają miastem. Sam osobiście będę popierał osoby, które razem z nami będą chciały pracować na rzecz Naszego Osiedla i jest to dla mnie jedyną i wyłączną przesłanką, którą będę się kierować przy udzielaniu poparcia i dokonywaniu wyboru. Ludzie, którzy podzielają taki pogląd a zarazem deklarują działania polegające na pozytywnym kształtowaniu naszej "małej ojczyzny" - jaką jest Osiedle Tysiąclecia - będą wspierani nie tylko przez moją osobę, lecz również przez organy samorządowe SM Piast jak też przez całą społeczność Osiedla.

Dziękujemy za rozmowę.
Redakcja

 
Copyright © 2023 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.