Dziś na rynku pierwotnym i wtórnym można znaleźć każdego rodzaju metraż lokalu mieszkalnego. Rynek pierwotny ma tę zaletę, że można dostosować lokal mieszkalny do indywidualnych swoich potrzeb mieszkaniowych w trakcie jego budowy dokonując zmianę koncepcji przed przystąpieniem firmy budowlanej do realizacji podziału powierzchni lokalu na poszczególne pomieszczenia. Oczywiście jest to zrozumiałe, że może to dotyczyć tylko przypadku, kiedy inwestycja jest jeszcze w początkowej fazie budowy.
Rynek pierwotny na zakup mieszkania jest doskonałą opcją dla osób, które są zainteresowane i chcą mieć własny wkład w aranżację własnego wnętrza mieszkania, a jednocześnie unikając w ten sposób remontu po zakupie mieszkania.
Kupując nowe mieszkanie można też liczyć na to, że nowe budynki spełniają wszystkie normy prawa budowlanego i są bardziej energooszczędne, a instalacje o wyższym standardzie niż w mieszkaniach wybudowanych w latach wcześniejszych. Ponadto w przypadku zakupienia nowego lokalu mieszkalnego dochodzi też gwarancja oraz rękojmia na wykonanie mieszkania za które odpowiada deweloper czy spółdzielnia.
Choć obecnie minęła duża fala osób poszukujących nowych mieszkań z uwagi na kryzys gospodarczy, to sporo osób szuka mieszkań o metrażu od około 40 m kw. do 50 m kw. Najbardziej poszukiwane mieszkania to z balkonem, od strony południowej, dobrą komunikacją do centrum i w budynku nie wyższym niż cztery kondygnacje z podziemnymi miejscami parkingo-garażowymi. Jest zainteresowanie również mieszkaniami trzypokojowymi o powierzchni do 62 m kw. dobrze, jeśli są zlokalizowane w budynku z windą, z podziemnym parkingiem oraz z dobrym dojazdem do centrum i obecność w pobliżu szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia, i zaplecza handlowego.
Osoby kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym powinny szczególnie zwrócić uwagę na termin wpłaty pierwszej raty jak i poszczególnych rat na zakup tego mieszkania, aby można było sobie oszacować ilość własnych środków finansowych nawet, jeśli inwestycję mamy zamiar sfinansować z kredytu. Należy też określić swoje oczekiwania co do dzielnicy, standardu wykończenia i ceny za metr kwadratowy. Warto też poszukać i porównać inne oferty. Można to zrobić za pomocą internetu lub odwiedzić deweloperów osobiście.
Również dobrą okazją do znalezienia mieszkania spełniającego nasze oczekiwanie są targi mieszkaniowe, gdzie praktycznie prezentowane tam są wszystkie oferty zarówno rynku pierwotnego jak wtórnego.
Natomiast jeśli mieszkania szukamy we własnym zakresie należy wybrać interesującą nas inwestycję, udać się do biura sprzedaży każdego z deweloperów i sprawdzić każdą z inwestycji, która nas interesuje pod względem prawnym, to jest udać się do sądu, aby przejrzeć KW, zapoznać z KRS danego dewelopera oraz sprawdzić, czy firma posiada pozwolenie na budowę danej inwestycji, czy firma nie jest w upadłości. Warto zapoznać się z inwestycjami wcześniej realizowanymi przez danego dewelopera. Należy też dowiedzieć się, czy jest możliwość zawarcia umowy przedwstępnej - czyli umowy na wybudowanie w formie aktu notarialnego z wpisem roszczenia w KW. Koniecznie trzeba ustalić co jest objęte ceną, jaki będzie standard wykończenia, jaki będzie termin wydania nieruchomości i kiedy nastąpi termin podpisania aktu notarialnego. Ponadto gdy inwestycja jest zakończona należy zwrócić uwagę, aby posiadała decyzję administracyjną - pozwolenie na użytkowanie, inwentaryzacja budowlana oraz zaświadczenie z Gminy stwierdzające samodzielność lokali.
Informacja na temat wymienionych dokumentów pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów przy zakupie mieszkania jak również przy uzyskaniu kredytu.
Przy zakupie mieszkania najważniejsza jest funkcjonalność lokalu mieszkalnego jak również rozkład poszczególnych pomieszczeń.
Istotne jest też nasłonecznienie i światło dzienne w mieszkaniu czyli jak jest ono usytuowane względem stron świata. Ważny jest stan małej architektury osiedla, drogi dojazdowe do budynku, miejsca parkingowe wokół budynku. Warto również sprawdzić jakie budynki sąsiadują z naszym budynkiem i osiedlem. Dobrze jest udać się do urzędu miasta i sprawdzić jakiego rodzaju zabudowy można się spodziewać w przyszłości.
|