Strona główna lista artykułów Rozmowa z Dyrektorem ds. Eksplotacyjno-Technicznych, inż. Ryszardem Gajkiewiczem
Rozmowa z Dyrektorem ds. Eksplotacyjno-Technicznych, inż. Ryszardem Gajkiewiczem
piątek, 24 września 2010 08:14

Wczoraj mieliśmy pierwszy dzień jesieni – pory w czasie której przyroda przygotowuje się do zimowego snu, a życie w niej zastyga na kilka miesięcy. Tymczasem sytuacja na Osiedlu Tysiąclecia wydaje się być wręcz odmienna – tu tętni życie, prowadzone są różnego rodzaju prace budowlane, wszędzie widać ruch.

Zgadza się. Staramy się działać dla dobra mieszkańców. Ich zadowolenie to nasza satysfakcja. Angażujemy siły w dwóch obszarach. Pierwszy to utrzymywanie obiektów budowlanych w należytym stanie technicznym, drugi to prace inwestycyjne.

 

Do pierwszego obszaru należy zaliczyć prowadzone obecnie remonty elewacji budynków Chrobrego 37, 38, Ułańska 12, Tysiąclecia 21, Zawiszy Czarnego 4. Ich celem jest utrzymanie odpowiedniego, tzn. zgodnego z obowiązującymi przepisami stanu technicznego budynków oraz poprawa ich estetyki. Prace prowadzone są również wewnątrz budynków. Między innymi w budynku Tysiąclecia 1 zakończony został kompleksowy remont korytarzy lokatorskich i klatki awaryjnej w segmencie garażowym.

Czyli stan techniczny i estetyka, a co dla wygody mieszkańców?

W przypadku remontu korytarzy w budynku Tysiąclecia 1 można mówić także o wygodzie, czy też bardziej profesjonalnie – o komforcie użytkowania. Dzięki zamontowaniu oświetlenia z czujkami mikrofalowymi, czyli reagującymi na ruch, światło na korytarzach lokatorskich włączać się będzie tylko wtedy, gdy będzie potrzebne mieszkańcom.

Dla wygody i dodam również – dla rekreacji – wykonany został remont nawierzchni traktu pieszego wzdłuż ulicy Piastów wraz z wyznaczeniem ścieżki rowerowej, a także remont chodników odchodzących od traktu. Sukcesywnie wymieniane oraz montowane w nowych miejscach są ławki i kosze. Oprócz wygody zwiększają one również estetykę terenów zieleni. Przy budynku Piastów 22 powstało boisko do piłki siatkowej plażowej. Zmodernizowano plac zabaw przy Piastów 10. Natomiast obok budynku Piastów 18 przebudowano istniejący parking, na którym utworzono dodatkowe miejsca parkingowe. W planach inwestycyjnych na najbliższe lata jest przebudowa parkingu wraz odwodnieniem przy budynku Piastów 26.

Siły angażuje Pan Dyrektor swoje, pracowników i firm remontowych, ale środki pieniężne dają mieszkańcy…

Owszem, taka jest specyfika Spółdzielni, ale te pieniądze żyją, gdyż zamieniane są w majątek, który ma służyć mieszkańcom i ich dzieciom. A poza tym warto powiedzieć, że nasz budżet wspieramy środkami z zewnątrz. Budynki nr 3 i 5 przy ul. Piastów zostały poddane termomodernizacji, przy której finansowaniu są wykorzystywane środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W tych budynkach, poza poprawą estetyki zewnętrznej, dzięki warstwie izolacji o grubości około 15 cm zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło, a zwiększy się komfort termiczny mieszkań.

Na czym polega ten komfort?

Docieplone przegrody będą mniej reagowały na zmiany temperatury zewnętrznej, to znaczy wolniej się wychładzają w zimne dni i nagrzewają w dni gorące. Poza tym cieplejsze ściany oznaczają cieplejsze mieszkania i koniec problemów z zawilgoceniem i przemarzaniem przegród.

Wspomniał Pan o dzieciach. Co dla nich może Spółdzielnia zaoferować?

Teraz już nie tylko Spółdzielnia, ale także Miasto Katowice, dzięki staraniom Zarządu Spółdzielni, wspiera budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego na terenie pomiędzy budynkami Tysiąclecia 88 i Ułańska 11. Będzie to tzw. „strefa aktywności rodzinnej” zawierająca karuzele, huśtawki, piaskownice oraz wiele innych urządzeń do rekreacji ruchowej, w tym również boisko wielofunkcyjne. Cały teren zostanie ogrodzony i oświetlony.

Mówiąc o naszej współpracy z Miastem należy poinformować mieszkańców, że udało się w końcu spełnić obietnicę Pana Prezesa Michała Marcinkowskiego składaną na ostatnich Zebraniach Grup Członkowskich, a dotycząca zagospodarowania terenu przy budynku Ułańska 16. Zostały wynegocjowane przez Prezesa korzystne warunki, na podstawie, których na terenie graniczącym z Miastem Chorzów zostanie utworzony parking wraz z elementami zieleni. Zwiększy on możliwości parkowania samochodów na Osiedlu i znacznie poprawi komfort parkowania. W tym rejonie obecnie prowadzone są prace pielęgnacyjne zieleni.

A gdy chodzi o zieleń, jeśli już o niej mówimy, to ostatnio dużo się w tym zakresie dzieje, niektórzy nawet mówią, że za dużo.

Dużo, bo Osiedle Tysiąclecia jest najbardziej zielonym osiedlem w Katowicach. Drzewa i krzewy należy systematycznie pielęgnować, obcinać suche, złamane lub zbyt nisko rosnące gałęzie, kształtować koronę, prześwietlać w celu umożliwienia dostępu światła do mieszkań. Przeważająca ilość drzew wyciętych na Osiedlu to topole. Sadzone jako szybko rosnąca zieleń, okazały się z czasem wyjątkowo uciążliwe, odgradzając mieszkania od światła, powodując alergie i wyrządzając duże szkody w instalacjach podziemnych, nawierzchniach chodników i dróg. Warto nadmienić, że w zamian za wycięte drzewa jesienią i wiosną przyszłego roku zostanie posadzonych przeszło 200 sztuk nowych drzew z gatunków ozdobnych, niskopiennych, szczepionych - o samoformującej się koronie drzewa, które w żaden sposób nie zacieniają mieszkań na niższych kondygnacjach. Tak więc może być tylko lepiej: kolorowo, ciekawie i bezpiecznie.

Wiemy już, jakie działania podejmuje Spółdzielnia, ale Spółdzielnia, to także mieszkańcy. Czy oni też coś mogą zrobić dla wspólnego dobra?

Mogą. Na łamach „Głosu Tysiąclecia” kilkakrotnie poruszany był już temat segregacji odpadów, a poświęcone mu ogłoszenia znajdują się w gablotach budynków. Przesłanie jest jedno: segregujmy nasze śmieci, a zaoszczędzimy finansowo, ponieważ odpady segregowane spod budynków mieszkalnych odbierane są bezpłatnie. Poza tym, co też ważne, przyczynimy się do ochrony środowiska i nas samych. Segregację umożliwiają pojemniki w trzech kolorach, popularnie nazywane dzwonami, których na Osiedlu jest już sporo a będzie coraz więcej. Docelowo pod każdym budynkiem mieszkalnym będą znajdować się trzy takie dzwony: na tworzywa sztuczne, szkło i makulaturę. Zastąpią one metalowe pojemniki na kółkach, których pojemność była znacznie mniejsza, a ich opróżnianie często powodowało hałas.

Zwłaszcza na dziurawej nawierzchni…

I tu dotknął Pan kolejnego tematu. Oprócz tego, że sami remontujemy chodniki i parkingi, to staramy się namawiać właścicieli lokali użytkowych, aby również się w to włączyli. W końcu oni te nawierzchnie użytkują najbardziej intensywnie poprzez dostawy i rozładunki towarów. Obecnie na finiszu są uzgodnienia w tej sprawie z właścicielami kilku sklepów. Mamy nadzieję zakończyć je pomyślnie, a wtedy efekt będzie korzystny dla wszystkich stron, w tym również dla mieszkańców, którzy są klientami tych sklepów.

Na koniec wypada zapytać o plany na przyszłość…

Z inicjatywy Prezesa Zarządu zamierzamy podjąć temat monitoringu Osiedla i wprowadzenia domofonów. Temat ten powraca jak bumerang przy okazji kolejnych dewastacji, a dewastacje to koszty. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że należy zwiększyć bezpieczeństwo na Osiedlu. Obecnie do budynków może wejść kto chce i w jakim celu chce, a z coraz częstszych sygnałów od mieszkańców wynika, że nie są to bynajmniej dobre cele. Instalacja domofonów powinna ten problem ograniczyć, a dodatkowo rozważana jest możliwość zamontowania kamer przy wejściach.

W miarę posiadanych środków będziemy również w dalszym ciągu remontować i modernizować tereny wokół budynków, wymieniając nawierzchnię oraz tworząc dodatkowe miejsca parkingowe.

W takim razie życzę pomyślnej realizacji planów i dziękuję za rozmowę.

Ja także dziękuję.

 
 


Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.