Start Strona główna lista artykułów Nowe dowody osobiste

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nowe dowody osobiste Drukuj
piątek, 08 października 2010 10:49

Pierwszego stycznia 2011 roku rozpocznie się wydawanie nowych dowodów osobistych. Głównym elementem nowego dowodu, różniącym go od obecnego, będzie mikroprocesor, co znacznie ułatwi szereg czynności, które będzie można załatwić przez internet, umożliwi składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach.

Posiadając nowy dowód osobisty nie będzie konieczne posiadanie innych dokumentów takich jak ubezpieczenie zdrowotne, czy też legitymacja studencka, gdyż wszystkie te dane będą zapisane w chipie dokumentu.

Na pierwszy rzut oka nowy dowód osobisty niewiele będzie się różnił od dotychczasowego. Pozostanie ta sama trzcionka, kolorystyka, jednak będzie się składał z dwóch warstw: graficznej i elektronicznej. Graficzna – zawierająca zdjęcie posiadacza, oraz dane osobowe służące do potwierdzenia tożsamości, przy codziennych czynnościach. Najważniejszą nowością będzie wyeliminowanie z dokumentu cech dotyczących rysopisu, graficznego podpisu, oraz adresu zameldowania, dane te będą dostępne jedynie na żądanie uprawnionych organów. W ten sposób nowy dokument będzie uwierzytelniany z jego posiadaczem w systemach urzędów.

Takie przygotowanie nowych dokumentów ma zwiększyć nasze bezpieczeństwo. W razie zguby, lub kradzieży trudniej będzie się posłużyć osobie nieupoważnionej takim dokumentem, by wyłudzić kredyt, lub w jakikolwiek inny sposób działać na naszą niekorzyść.

Możliwość posiadania dowodu osobistego będzie mieć każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej od momentu urodzenia. Dowód osoby, która ukończyła piąty rok życia jest ważny przez okres dziesięciu lat, natomiast poniżej pięciu, przez pięć lat od momentu wydania. Obowiązek posiadania dowodu mają jedynie osoby pełnoletnie, jednak warto również występować o wydanie dokumentu dla dzieci, gdyż umożliwia to łatwe podróżowanie całą rodziną po Unii Europejskiej bez konieczności wyrabiania paszportu.

Dowody osób dorosłych i niepełnoletnich nie będą się różniły jeśli chodzi o kwestie graficzne, gdyż powodowałoby to znaczne zwiększenie kosztów. Jedyna różnica dotyczy osób, które nie ukończyły piątego roku życia – nie będzie on zawierał danych służących do składania podpisu osobistego.

Wniosek o wydanie nowego dokumentu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie kraju, jak również drogą elektroniczną.

Nowością jest również to, że od przyszłego roku nie będzie kosztów związanych z wymianą dowodu, pokryte zostaną one przez państwo.

Każdy będzie musiał wcześniej czy później wyrobić elektroniczny dokument, tuż po ukończeniu ważności dotychczasowego. W pierwszej kolejności otrzymają je osobą, którym wydano dokument tożsamości w 2001 roku, następnie wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca dziesięcioletniego terminu ważności. Całkowitą wymianę dowodów planuje się na rok 2021.

Dowody przyszłości mają pomóc Polsce gonić szybko rozwijający się świat, oraz odmienić urzędy wdrażając projekt Cyfrowej Polski.

 
Copyright © 2020 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
 

Jakość powietrza na 1000-leciu