Wielu wczasowiczów starannie dobiera miejsca zakwaterowania, standard hotelu, ilość posiłków i dodatkowe atrakcje. Jakiekolwiek odstępstwa o postanowień umowy czy katalogu znacznie częściej niż kiedyś bywają przyczyną późniejszych roszczeń niezadowolonych klientów. W takich wypadkach warto wiedzieć, jak i kiedy składać reklamacje na wadliwie świadczone usługi turystyczne.
Zdaniem Pani Elżbiety Seredyńskiej, prawnika z Europejskiego Centrum Konsumenckiego najlepiej reklamację złożyć jeszcze w trakcie pobytu. Klient powinien niezwłocznie zawiadomić organizatora o nieprawidłowościach. Pilot wycieczki ma obowiązek potwierdzić przyjęcie reklamacji, a w wypadku jej niezałatwiania, przekazać ją organizatorowi. Jeżeli reklamacja nie została uwzględniona podczas pobytu na wczasach, po powrocie do Polski można ją złożyć u organizatora wyjazdu, czyli biura, które jest stroną umowy. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych klient ma 30 dni na złożenie reklamacji od momentu powrotu z wakacji. Jeżeli organizator odmawia uwzględnienia reklamacji, ma on obowiązek szczegółowo uzasadnić na piśmie przyczyny odmowy. Jeżeli natomiast organizator nie ustosunkuje się do reklamacji w terminie 30 dni od dnia jej złożenia, a w razie reklamacji złożonej w trakcie trwania imprezy turystycznej w terminie 30 dni od dnia zakończenia imprezy, uważa się, że uznał reklamację za uzasadnioną. Przy przygotowywaniu pisma z reklamacją pomocny może być ogólny wzór skargi, dostępny na stronie www.konsument.gov.pl, w zakładce „Złóż skargę” W reklamacji należy opisać rodzaj niedogodności, jakie nas spotkały i wycenić wartość naszych roszczeń, np. na podstawie Tabeli Frankfurckiej. Warto załączyć posiadane dowody, np. zdjęcia, filmy wideo lub inne dowody, np. pisemne potwierdzenie rezydenta. Jeśli reklamacja do polskiego biura podróży okaże się nieskuteczna, można zwrócić się o pomoc do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów. W sytuacji, gdy wczasy zostały zakupione u zagranicznego organizatora, w jednym z krajów Unii Europejskiej, Norwegii lub Islandii – w rozwiązaniu sporu pomoże Europejskie Centrum Konsumenckie (tel. 22 5560118, email:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
).
|