Start Strona główna lista artykułów Przytul się do brzozy

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przytul się do brzozy Drukuj
wtorek, 30 listopada 2010 08:09

W artykule pt. „Poprzez wycinkę topól, Osiedle Tysiąclecia będzie jeszcze piękniejsze”, który ukazał się w „Głosie Tysiąclecia” jesienią ubiegłego roku opisano, że wycinka drzew paradoksalnie może przyczynić się do zwiększenia ich ilości na osiedlu, a także poprawienia wyglądu osiedla. Pozwolenie na taką wycinkę wiąże się jednak z nakazem zasadzenia nowych drzew. W naszym przypadku, aby uniknąć opłaty za wycinkę drzew należy posadzić dwa nowe drzewa za każde usunięte. Nie mogą to już być szybko rosnące, wielkie, ale równocześnie słabe drzewa, zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia. Powinny to być natomiast drzewa z gatunków szlachetnych i dodatkowo szczepionych takich, które nie rosną za duże i posiadają walory ozdobne.

Sadząc nowe drzewka można lepiej przemyśleć  lokalizację, aby w przyszłości nie powodować zagrożeń i utrudnień związanych z ich wzrostem a równocześnie sprawić, że osiedle będzie ładniejsze. Ponadto jest to znacznie mniej kosztowne niż opłaty, jakie należałoby ponieść za wycinkę. Stosując się do decyzji Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice, wybieramy odpowiednie drzewka i takie sadzimy na naszym Osiedlu. Do tej pory posadziliśmy już ponad 300 nowych drzewek , które dotlenią  i ozdobią nasze osiedle. Wśród nich znalazły się:

  • 30 szt.  - Tuja „Szmaragdowa”
  • 120 szt. - Tuja „Spiralna”
  • 16 szt.  - Brzoza „Youngii”
  • 100 szt. - Śliwa „Pisardii”
  • 23 szt.  - Lipa drobnolistna
  • 44 szt.  - Klon jesionolistny

Jak widać, gatunki sadzonych przez nas drzew są bardzo różnorodne. Sprawia to, iż jak podrosną będziemy mogli cieszyć oczy widokiem, który na pewno nie będzie monotonny, a wręcz będzie się zmieniał wraz z naturalnym cyklem przyrody. I tak już wczesną wiosną zaczną kwitnąć śliwy „Pisardii”, mieniąc się w słońcu barwami ciemnej czerwieni. Z czerwienią kojarzy się czerwiec - miesiąc, pod koniec którego już nie na czerwono, lecz w odcieniach żółci zaczynają kwitnąć lipy, wchodząc w swój miesiąc w pełnej, pachnącej miodem szacie. Ponieważ lipy w liczbie 23 sztuk posadzone zostały w rejonie zbiegu ulic Chorzowskiej i Chrobrego, więc mamy nadzieję, że w przyszłości,  jak podrosną dadzą mieszkańcom najbliższych budynków trochę wytchnienia od spalin i hałasu powodowanego przez samochody przejeżdżające tymi drogami. Spośród wymienionych będą to największe drzewa, tak więc powinny dobrze spełnić swoją rolę bariery ochronnej.

Jesień będzie należeć do klonów jesionolistnych, które pięknymi barwami swych liści na pewno  ucieszą oczy wielu mieszkańców, tworząc klimat złotej polskiej jesieni. Co ciekawe klony jesionolistne należą do odmiany, mającej żółte liście nie tylko jesienią, ale także wiosną.

Natomiast brzozy, których do zagajnika przy Chrobrego 37 przybyło kilkanaście sztuk poza funkcją ozdobną mogą spełniać także inną rolę, bo kto do brzozy się przytuli, wnet kłopoty swe znieczuli. Kto jednak jesienią i zimą tęskni do zieleni, będzie mógł podziwiać zielone przez cały rok tuje (żywotnik zachodni), którymi został obsadzony teren wokół nowego placu zabaw i boiska - budowanych obecnie na Tysiącleciu Górnym, a także parking przy Piastów 18.

Jeżeli mają Państwo jakieś sugestie, gdzie mogłyby zostać nasadzone nowe drzewka lub krzewy, prosimy kierować je do Administracji Osiedla. Sugestie będą rozpatrzone i w miarę możliwości – zrealizowane.

Licząc na współpracę z Mieszkańcami mamy nadzieję, że zazielenianie osiedla sprawi, że wszystkim będzie się tu miło mieszkało.

 
Copyright © 2022 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.