stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nasze "Maroko" Drukuj
piątek, 26 listopada 2010 07:49

Egzotyczny, tajemniczy kraj  u wybrzeży Morza Śródziemnego – tak najczęściej kojarzy się Maroko. Jednak dla mieszkańców Katowic, a zwłaszcza Tysiąclecia, Maroko to także miejsce znacznie bliższe, na trwale wpisane w krajobraz osiedla – mowa oczywiście o stawie, który tę nazwę nosi.

Maroko istnieje dłużej niż samo osiedle, a kiedy pod koniec lat 50 architekci Henryk Buszko i Aleksander Franta projektowali zespół mieszkaniowy, postanowili wykorzystać ten walor przyrodniczy i „otworzyć” na staw budynki przy ulicy Piastów.

Z kolei zapaleni wędkarze i żeglarze w latach osiemdziesiątych zagospodarowali zbiornik i ośrodek, któremu najpierw patronowała kopalnia „Gottwald”. Dzisiaj na terenie ośrodka działają: Środowiskowy Klub Wodniacko-Wędkarski „Maroko”, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego nr 22 „Kleofas”, 32 Harcerska Drużyna Wodna im. Pawła Krawczyka oraz Klub Działalności Podwodnej PTTK „Orion” -  organizacje, których celem jest popularyzacja sportów wodnych i zapewnienie rekreacji dzieciom i młodzieży.

 

Przez ostatnie lata, dzięki znakomitej współpracy Klubu „Maroko” z Miastem Katowice, przy szczególnym zaangażowaniu prezydenta Piotra Uszoka udało się przeprowadzić kilka inwestycji na terenie ośrodka i stawu, jak choćby oświetlenie części alejki przy zbiorniku, oczyszczenie wody czy remonty obiektów ośrodka. Mimo to, praca społeczna, którą wykonujemy od lat na rzecz utrzymania stawu i ośrodka oraz rozpowszechniania sportów wodnych ma swoje ograniczenia – zwłaszcza finansowe. Tymczasem widzimy, jak prężnie rozwija się działalność w zakresie rekreacji i sportu na Osiedlu – budowa nowych boisk i placów zabaw. Dlatego od kilku tygodni toczą się rozmowy ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Piast”, Miastem Katowice a Klubem „Maroko” i użytkownikami ośrodka, których celem jest zagospodarowanie zbiornika i jego otoczenia w taki sposób, aby służył mieszkańcom do wszechstronnej rekreacji, a wędkarzom, żeglarzom, harcerzom i nurkom umożliwił dalsze rozwijanie swoich pasji w lepszych warunkach. Budowa nowych ścieżek wokół stawu, ławek, oświetlenia, elementów architektury zielonej, pomostów wędkarskich i przystani oraz podniesienie standardu ośrodka to pomysły, które na pewno zwiększą atrakcyjność Maroka i przyciągną w to miejsce więcej mieszkańców Osiedla i nowych pasjonatów sportów wodnych.

 
Copyright © 2022 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.