Polacy rozpoczynają poszukiwania nieruchomości od sprawdzenia cen. 60,3 proc. uznaje ten czynnik za kluczowy, a kolejnych 34,5 proc. za ważny przy podejmowaniu decyzji o zakupie - tak wynika z ankiety serwisu szybko.pl
Kolejnym wyznacznikiem atrakcyjności nieruchomości jest lokalizacja: 48 proc. osób uznaje ją za kluczowy a 43 proc. za ważny powód wyboru tej a nie innej inwestycji.
Zdecydowanie mniej istotna jest dla nas architektura: wygląd zewnętrzny i wewnętrzny budynków. Zaledwie 9 proc. ankietowanych wskazało, iż jest to ważny element wpływający na decyzję o zakupie, a ponad jedna czwarta nie bierze go pod uwagę kupując nieruchomość.
- Odzwierciedlenie takiego podejścia widoczne jest na ulicach naszych miast. Podmioty realizujące inwestycje stawiają przede wszystkim na minimalizację kosztów i maksymalizację liczby budowanych mieszkań, a to niestety przekłada się na jakość polskiej architektury i wygląd polskich ulic i osiedli mieszkaniowych - podkreślają autorzy opracowania.
Gdzie szukamy informacji?
Informacji o ofertach poszukujemy przede wszystkim w internecie, czyli w serwisach nieruchomości, ale także na stronach internetowych podmiotów zaangażowanych w budownictwo mieszkaniowe oraz na forach internetowych i listach dyskusyjnych.
50 proc. uczestników ankiety szybko.pl zasięga opinii i kieruje się wiedzą rodziny i znajomych. Aż 98 proc. osób deklaruje, że informacje o przeszłości wykonawcy wpływają na decyzję zakupową.
34 proc. osób deklaruje, że poszukuje informacji w prasie a dalsze 22 proc. na targach mieszkaniowych.
Respondenci zaprzeczają jakoby źródłem wiedzy o inwestycjach mieszkaniowych była reklama (billboardy, ulotki). Zapewne jest ona przede wszystkim impulsem do zdobycia bardziej szczegółowych informacji w innych źródłach.
Spółdzielnia czy deweloper?
Wyniki ankiety wskazują, że Polacy nie mają jednoznacznych preferencji odnośnie formy prawnej podmiotu, który będzie realizował inwestycję budowlaną. Największa grupa 38 proc. twierdzi, że kupiłaby mieszkanie i od spółdzielni i od dewelopera, 36 proc. szukałoby zdecydowanie ofert spółdzielni, a 26 proc. tylko ofert deweloperów.
Mimo zasadniczych różnic w sposobie funkcjonowania i celach, które stawiają przed sobą spółdzielnie i deweloperzy, dla kupującego mieszkanie najważniejsza jest bezpieczeństwo i uczciwość wykonawcy oraz pewność i sprawność realizacji inwestycji.
Ankietowani internauci wskazali, że na korzyść spółdzielni przemawiają przede wszystkim niższe ceny za metr kwadratowy mieszkania, natomiast deweloperzy gwarantują wysoką jakość i standard wykonawstwa oraz stosują nowoczesne i oszczędne rozwiązania.
Źródło: www.money.pl
|