Start Strona główna lista artykułów Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny?

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Czym jest odwrócony kredyt hipoteczny? Drukuj
piątek, 14 grudnia 2012 09:23

Trudno nie zgodzić się z faktem, że dziś wielu emerytów znajduje się w trudnej sytuacji (będącej niejako odwrotnością sytuacji ludzi młodych) – wprawdzie seniorzy posiadają własne mieszkania, ale często nie mają za co wykupić leków… Ich położenie mogłoby się poprawić, gdyby w życie weszła ustawa o odwróconym kredytom hipotecznym.Odwrócony kredyt hipoteczny to usługa skierowana przede wszystkim do seniorów, którzy mogą dysponować swoją nieruchomością, ponieważ posiadają prawo użytkowania wieczystego czy prawo własności nieruchomości. Dzięki niej senior nie tylko zachowałby prawa do lokalu, ale także otrzymywał comiesięczne świadczenia. Jak na razie osoby starsze mogą jedynie korzystać z dożywotniej renty. 

W przypadku dożywotniej renty emeryt dostaje co miesiąc środki, które przyznawane mu są jednak za zrzeczenie się praw do nieruchomości. Na rzecz kogo? Przede wszystkim zajmujących się funduszami hipotecznymi prywatnych firm. Kiedy umowa zostanie już podpisana, prawnym właścicielem nieruchomości staje się fundusz lub dana spółka (warto przy tym wiedzieć, że nie podlega ona kontroli Komisji Nadzoru Finansowego). Jest to więc nic innego jak oparta na przepisach kodeksu cywilnego transakcja sprzedaży nieruchomości z prawem dożywocia. 

Jeśli natomiast chodzi o odwrócony kredyt hipoteczny, starsza osoba otrzymywałaby od instytucji kredytującej wypłaty z tytułu zawartej umowy kredytu (w formie świadczeń okresowych najczęściej lub jednorazowo), których to nie musiałaby spłacać. W dodatku – jak już wspomniano – prawa do lokalu zostają zachowane i to aż do śmierci. Po zgonie seniora roszczenia instytucji kredytującej zostają zaspokojone za pomocą kwoty uzyskanej ze sprzedaży danej nieruchomości. Ponadto spadkobiercy zmarłego emeryta mogą zadecydować, czy chcą przejąć lokal czy też zrezygnować z praw do niego. 

Ważne, by senior zdawał sobie sprawę, czym różni się dożywotnia renta od odwróconego kredytu hipotecznego (najlepiej skorzystać ze specjalistycznej porady prawnej). Tylko w ten sposób nie będzie działał na własną szkodę, wiążąc się niekorzystną dla siebie umową. 

W polskim prawie nie istnieją bowiem przepisy regulujące zasady odwróconego kredytu hipotecznego. Instytucje takie jak jak banki nie mogą zaoferować tego typu usługi, a wiele firm może po prostu żerować na niewiedzy seniorów. Niestety, na prawo do skorzystania z „lepszej opcji” emeryci muszą jeszcze poczekać, ponieważ prace nad wytycznymi ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym są ciągle w toku, a kwestie związane z dożywotnią rentą nadal nie są precyzyjnie uregulowane.

Źródło: www.webshock.com.pl

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.