stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ulgi dla seniora Drukuj
wtorek, 03 sierpnia 2010 00:00

Osoby starsze mają szansę wydawać nieco mniej pieniędzy niż młodsi. Mogą oni korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych ulg.


Ulgi na przejazdy pociągami.
Dwa razy w roku mają prawo do przejazdów w drugiej klasie pociągami osobowymi, pośpiesznymi i ekspresowymi z ulgą 37 procent. Emeryci, którzy częściej korzystają z usług kolei, powinni się zaopatrzyć w legitymację seniora, którą można nabyć na dworcu, za okazaniem dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Legitymację taką można nabyć po ukończeniu 60 roku życia. Uprawnia ona do podróżowania z 50-procentową ulgą na przejazdy wszystkimi pociągami krajowymi w klasie 1 i 2, w tym także pociągami InterCity. Legitymacja ważna jest przez rok i kosztuje 75,00 zł
Ulgi w komunikacji miejskiej.
O prawie emerytów do ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej decydują władze miejskie poszczególnych miast. Niekiedy seniorzy po ukończeniu określonego wieku podróżują komunikacją miejską za darmo (Katowice - osoby powyżej 70 roku życia). W pozostałych miastach ulga oscyluje w granicach 50 procent.

Rabaty na przeloty.
Na około 20 procent zniżki mogą liczyć pasażerowie linii lotniczych, którzy ukończyli 60 rok życia. Wysokość ulgi dla seniorów może się różnić w poszczególnych liniach lotniczych.

Paszport.
Emeryci oraz ich małżonkowie pozostający na ich wyłącznym utrzymaniu oraz osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych mają prawo do 50-procentowej ulgi w opłacie za wydanie paszportu. Obecnie zapłacą 70,00 zł. Z kolei osoby, które ukończyły 70 lat są całkowicie zwolnione z tych opłat.

Ulgi w opłatach za posiadanie psa.
Lokalne władze decydują o wysokości opłat od posiadania psów. W niektórych miastach seniorzy (Katowice - osoby powyżej 65 roku życia) są zwolnieni z obowiązku odprowadzania opłaty za posiadanie swojego czworonożnego pupila.

Tańszy wypoczynek.
W niektórych pensjonatach seniorzy otrzymują upusty dla wczasowiczów na emeryturze. Na największe upusty emeryci mogą liczyć szczególnie po sezonie urlopowym, kiedy właściciele pensjonatów kuszą seniorów atrakcyjnymi cenami.

Tańsza rozrywka.
Emeryci są traktowani preferencyjnie w teatrach i muzeach oraz kinach. W zależności od placówki kulturalnej mogą liczyć oni na około 40-50 procent zniżki. Mogą także liczyć na ulgowe bilety wstępu w większości galerii sztuki oraz w ogrodach botanicznych i zoologicznych. Również skanseny oferują dla seniorów zniżki.

Chcąc skorzystać z preferencji przysługujących seniorowi należy posiadać przy sobie dokument potwierdzający to prawo.

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.