Start Strona główna lista artykułów Księga wieczysta i KSR dostępne w domu

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Księga wieczysta i KSR dostępne w domu Drukuj
czwartek, 19 sierpnia 2010 07:43

 

Obowiązujące od połowy czerwca przepisy umożliwiają zainteresowanym zapoznanie się przez Internet z księgą wieczystą (elektroniczną) lub danymi z rejestru spółek. Można też wydrukować treść księgi, która od sądowych odpisów różni się tylko brakiem pieczątki i podpisu. W chwili obecnej status prawny takich dokumentów nie jest jasny, choć od 17 czerwca obowiązują znowelizowane przepisy procedury administracyjnej rozszerzające zakaz żądania zaświadczenia, gdy fakty lub stan prawny urząd może ustalić na podstawie własnych zasobów informacyjnych, a informacje z rejestrów publicznych urząd może uzyskać droga elektroniczną.


Elektroniczne rejestry i ewidencje obejmują obecnie:

 

  • księgi wieczyste (elektroniczne),
  • Krajowy Rejestr Sądowy, w tym rejestr przedsiębiorców (spółki, spółdzielnie), stowarzyszeń, fundacji i ZOZ, rejestr dłużników niewypłacalnych,
  • rejestr zastawów,
  • urzędy (akta) stanu cywilnego,
  • ewidencja ludności.

Wciąż jednak internetowy wydruk nie ma mocy takiej samej jak wypis z sądu. Jednak do końca tego roku internetowe dokumenty mają mieć status równy dokumentom papierowym. Trwają już prace nad projektem ustawy, która nada walor dokumentów zapisom elektronicznych rejestrów, w tym takich jak księga wieczysta czy KRS. Co więcej założenia idą jeszcze dalej, by sądy i urzędy nie wymagały nawet internetowych wydruków. Wystarczyć miałoby samo wskazanie numeru akt spółki czy księgi wieczystej a do organów należeć będzie zapoznanie się z ich treścią w danym rejestrze. Wdrożenie tych procedur z pewnością skróci kolejki po odpisy sądowe i administracyjne, a samym zainteresowanym umożliwi wgląd do dokumentów z pozycji biura czy mieszkania.

 
Copyright © 2024 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.