Spółdzielnia Mieszkaniowa "PIAST" w Katowicach w 1983 roku przejęła nie ukończone Osiedle Tysiąclecia w Katowicach, na którym:
- w centrum Osiedla stały "kikuty" rozpoczętych i przerwanych w trakcie budowy obiektów przy ul. Zawiszy Czarnego, tzw. "kukurydz",
- na Osiedlu "Tysiąclecie - Górne" w rejonie budynków przy ul. Tysiąclecia 88, 90 i 92 oraz ul. Ułańskiej w miejscu dzisiejszej zieleni była "pustynia" - plac po budowlańcach,
- na Osiedlu "Tysiąclecie - Dolne" ciągłe wycieki wody i kanalizacji oraz rozkopy,
- prawie każdy budynek przeciekał, wejścia do budynków straszyły etc.
Spółdzielnia dzięki poparciu mieszkańców i wybranych przez nich przedstawicieli opracowała plan remontów i termo-modernizacji, a Zarząd przyjął na siebie obowiązki pozyskania środków i wykonawców. Na Osiedlu Tysiąclecia pracowały różne firmy budowlane ocieplając budynki, usuwając wady technologiczne, spękane (zmiażdżone) ścianki w mieszkaniach, a tych było około 3,5 tysiąca, wymieniając instalacje centralnego ogrzewania, wody i kanalizacji.
Opracowany program odnowy Osiedla poprzedzony był badaniami przez Naczelną Organizację Techniczną NOT oraz Politechnikę Gliwicką, w oparciu o które zostały sporządzone ekspertyzy i dokumentacja.
Były to olbrzymie zamierzenia, z którymi musiała zmierzyć się nowopowstała Spółdzielnia "PIAST". Dzisiaj widać efekty tej pracy. Nie należy jednak zapominać, że wieżowce, jakie wybudowano na Osiedlu Tysiąclecia wykonano wadliwie. Ściany nośne budynków wykonano z kruszywa tzw. lekkiego, a efekt tego jest taki, że w ścianach zachodzą procesy reologiczne, co ma wpływ na ich kurczenie i pękanie. Wymaga to, jak wskazuje ekspertyza, aby Spółdzielnia posiadała grupę szybkiego reagowania, której głównym zadaniem jest:
- przeprowadzanie okresowych przeglądów,
- zabezpieczenie środków na remonty i ciągłe usuwanie nowopowstałych wad technologicznych.
O tym musimy pamiętać wszyscy tj. Administracje, Zarząd i mieszkańcy, o ile mamy zapewnić bezpieczeństwo zamieszkania. Tym, którzy tego nie rozumieją, należy tłumaczyć i być konsekwentnym w przeprowadzaniu remontów.
Spółdzielnia "PIAST", mimo krótkiego czasu istnienia, była bardzo wiele razy kontrolowana przez różne organy i tak, np.: 2 - krotnie przez NIK, wielokrotnie przez Urzędy Skarbowe oraz 4 - krotnie była przeprowadzona lustracja pełna itp. Wyniki kontroli to nasze atesty, że w prawidłowy i odpowiedzialny sposób, prowadząc remonty, zabezpieczamy nasze obiekty przed dekapitalizacją, a usuwając powstające wady dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców.
W 2006 roku (jak co roku) Spółdzielnia dokonała przeglądów zasobów - których dokonują Rady Osiedlowe wybrane przez mieszkańców oraz Administracje Osiedlowe. W oparciu o wyniki przeglądu został opracowany plan remontów i modernizacji na 2007 rok (cały plan ze szczegółami jest dostępny w Administracjach Osiedla). Na stronie internetowej Spółdzielni publikowane będą szersze informacje, stanowiące wyciągi z planu remontów i modernizacji. Ponadto galeria zdjęć prezentuje wygląd budynków, terenów i poszczególnych fragmentów Osiedli.
|