Start Strona główna lista artykułów Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie

stat4u

Ta strona używa Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie Drukuj
środa, 05 września 2018 09:09

Prezydent miasta Katowice zaprasza mieszkańców na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i starszych.

 

Grypa jest ostrą, bardzo zakaźną chorobą układu oddechowego, przebiega z gorączką, kaszlem i ogólnym osłabieniem.

Zarażenie grypą następuje drogą kropelkową, choroba ta przenosi się z osoby na osobę. W pewnych sytuacjach może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dane WHO wskazują, że grypa jest istotnym problemem zdrowotnym, choruje na nią na świecie ok. 5-25% populacji, umiera 500 000 do 1 000 000 osób rocznie. Większość zgonów dotyczy pacjentów w wieku powyżej 65. roku życia.

Główną przyczyną zgonu z powodu zarażenia wirusem grypy nie jest sama choroba, ale występujące po niej powikłania. Do najczęstszych powikłań grypy należą:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie mięśni (w tym mięśnia sercowego),
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • ostra niewydolność nerek,
  • zaostrzenie przebiegu astmy i POChP,
  • nasilenie zmian otępiennych u osób starszych.

Jednocześnie grypa jest chorobą, przed którą można się stosunkowo łatwo uchronić. Podstawowym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest szczepienie.

Szczepienia ochronne przeciwko grypie są rekomendowane jako podstawowa metoda profilaktyki zachorowań przez kilkanaście uznanych Towarzystw Naukowych na świecie w tym Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP), WHO i Amerykańską Akademię Pediatrii.

 

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców osiedla Tysiąclecie w wieku 65 lat i starszych wykonywane będą od 17 września 2018 roku w następujących placówkach:


PROF-MED Sp. k. - Piastów 8 - tel. 533 377 971

EPIONE Sp. z o.o - Zawiszy Czarnego 7A - tel. (32) 254 52 71


Pełna lista placówek dostępna jest pod tym linkiem.

 

Źródło: katowice.eu

 
Copyright © 2023 Spółdzielnia Mieszkaniowa "Piast" w Katowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.